Jdeme na svatbu! Co na sebe?

Zrovna vám přistála do rukou pozvánka na svatbu vašich známých? Nevíte si rady s výběrem oblečení? Žádnou paniku! Je to lehčí, než se zdá, stačí si pamatovat pár jednoduchých pravidel.

 

Víte, že výběr oblečení na svatbu by vám měla usnadnit právě samotná pozvánka? Pokud je dobře vytvořena, mělo by v ní být napsáno, jaký outfit je očekáván.

 

Nejformálnějším druhem svatby je akce ,,black tie‘‘. Neznamená to, že máte přijít v černém, ale že jsou vyžadovány slavnostní ,,kotejlky‘‘, které nosíte třeba na luxusnější plesy. Od pánů se v tomto případě očekává příchod ve smokingu. Dále na pozvánce může být zmíněno, v jakém duchu se bude svatba odehrávat, oblíbeným tématem je havaj, taky ledová svatba. Pokud ani téma nevěsta s ženichem nezvolili, může se na zvací kartě objevit zmínka o volbě barvy pro celou událost. Je třeba si zjistit, zda mají i svatebčané barevnou tematiku dodržet.

 

Pokud žádné informace prostřednictvím pozvánky ani jiným způsobem nedostanete, je třeba řídit se základními pravidly. Jdeme se na ně podívat.

 

V první řadě při výběru šatů zapomeňte na všechny v bílém provedení. Neberte si je ani ve chvíli, kdy máte v plánu zkombinovat je s barevnými doplňky. Všechna bílá patří nevěstě a pro nikoho jiného v její svatební den tato barva neexistuje. Možná vás napadne otázka, jak je to s barevným protikladem bílé. Černou barvu, co se týče dámského oblečení, etiketa v současné době již povoluje, ale pokud nechcete urazit tradičně založené svatebčany, raději se jí vyhněte.

 

Při vybírání outfitu je samozřejmě dobré zaměřit se na místo, kde se svatba bude konat. Pro svatbu pod širým nebem nebo na radnici neplatí stejná pravidla jako pro tu v kostele. Každá slavnost má svoje specifika.

 

Na žádnou akci, ať se koná kdekoliv, by žena neměla mít šaty příliš krátké. Měly by sahat přinejmenším ke kolenům. Pro venkovní slavnost se vám budou hodit elegantní letní šaty v designové barvě nebo s potiskem. V případě církevní svatby je nutné zakrýt kolena a taky ramena. Pokud máte šaty bez ramínek, vyřeší tento problém hezké bolerko.

 

Do kostela nebo na radnici není problém na nohy obout lodičky na vysokém podpatku. Pokud se koná svatba někde v trávě, vyplatí se vzít si na obřad boty na klínku nebo baleríny a lodičky si připravit až na slavnost, aby se vám v trávě neušpinily.

 

Nezbytnosti, které musíte mít stále po ruce je dobré schovat do elegantního psaníčka. Nebojte se vyzdobit se i jinými doplňky. Šperky se ke svatbě velice hodí. Byl by to přímo hřích nevzít si krásné dámské hodinky, náhrdelník a k němu ladící náušnice.

Přesuňme se ještě k mužům. Ti to s oblečením nemají tak složité. Tradiční kombinaci, která nikoho neurazí, tvoří černý oblek s bílou košilí. Může se však stát, jak již bylo zmíněno v úvodu, že i svatebčané musí dodržovat předepsanou barvu svatby, a tak si v tomto případě pánové musí vzít košili barevně trochu veselejší. Celkový outfit bude doveden k dokonalosti výběrem správného motýlka nebo kravaty. Držte se tradičních odstínů, alespoň tedy do skončení slavnostního obřadu.

 

Oblek samozřejmě zkombinujte se společenskou obuví, ideálně v černé barvě, aby ladila s oblekem. Boty si vyčistěte, případně naleštěte.

 

A teď už zbývá vymyslet jen dokonalý svatební dar.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *