Dokonalé záclony v pár krocích

Záclony dokáží jako lusknutím prstu oživit celý pokoj. Správná volba jejich barevných odstínů umí místnost zmenšit či zvětšit a taky ji udělat mnohem útulnější. Záclony dotváří pocit soukromí a samozřejmě rozptylují sluneční světlo.

Třeba takové služby a mnohé další vám může obyčejná záclona prokázat. Stačí vědět, jak si ji vybrat.

 

Správné rozměry

Před nákupem potřebujete samozřejmě vědět, jaké rozměry by záclony zhruba měly mít. Přeměřte výšku i šířku. Nejprve se rozhodněte, kam chcete, aby záclona dosahovala. Nejčastěji záclony končí u parapetu, těsně nad topením nebo sahají až k zemi. Jednoduše poměřte vzdálenost mezi garnýžemi a požadovaným místem, kde má záclona končit.

S šířkou je to trochu složitější, neboť záleží na vašich požadavcích, které se týkají řasení. Pokud chcete, aby se záclona řasila standartním způsobem, změřte šířku okna a vynásobte ji dvěma, následně k tomuto číslu přičtěte ještě asi čtyřicet centimetrů. Tak široké by měly být kupované záclony. V případě, že chcete mít záclony spíše mírně nařasené, kupujte látku menšího rozsahu. Nikdy se však neřiďte pouze rozměrem okna, záclona by měla vždy dosahovat nejméně za jeho rám, proto taky přičítáme navíc ještě desítky centimetrů.

Pokud bychom se na záclony zaměřili obecně, dlouhé se hodí převážně do ložnice a dětského pokoje, kratší pak do obývacího pokoje nebo kuchyně. Vše však záleží na vašem konkrétním pokoji a jeho vybavení.

Materiál

Materiálově můžeme rozdělit záclony nejprve na dva základní typy, přírodní a umělé. Kvalitně vyráběné záclony nelze většinou ani po hmatu od sebe odlišit, z optického hlediska je též úplně jedno, jaké z nich zvolíte.

Materiálově si pak můžete vybírat samozřejmě ještě z různých kategorií. Oblíbeným typem záclon jsou organzové. Organza je charakteristická svým jemným leskem, patří spíše mezi dražší druhy látek.

Cenově přijatelnější je pak voálová záclona, která je nejen cenově výhodná, ale taky nevyžaduje přílišnou péči, co se týče údržby. Její struktura je trochu hrubší.

Pokoje v přírodním designu mají v oblibě plátnovou vazbu v podobě batistových záclon. Ty bývají ze všech záclon nejméně světelně propustné.

Oblíbenou novinku tvoří taky crashované záclony, jejichž struktura vytváří pomačkaný efekt.

 

Dobře zvolená barva

Ať už novými záclonami plánujete zkrášlit celý byt nebo jen jednu místnost, je dobré brát v potaz funkčnost pokoje, ve které záclony visí. Obývací pokoj a kuchyně jsou místnosti, které by měly zářit světlem. Volte proto jemné propustné odstíny záclon. Stejně tak do dětského pokoje je vhodné přes den pouštěn co nejvíce světla. Ideální je sáhnout po bílé nebo jemné krémové barvě. Do ložnice pak můžete nakoupit záclony tmavší. Barevné odstíny by měly samozřejmě ladit s celkovým designem pokojů.

Závěsy

Pozastavme se ještě u možnosti závěsů. Je dobré si uvědomit, že záclony mají kromě dekorativní funkce plnit pouze roli zaclonění místnosti, k zatemnění pokoje vždy slouží zatahovací závěsy. Mějte na paměti, že barevně výraznější by měly být vždy závěsy.

 

Navštivte e-shop Dante.cz a vyberte si záclony přesně podle vašich představ od společnosti, který se prodejem bytových doplňků a hlavně záclon zabývá již téměř dvacet let.

 

Jeden myslel na “Dokonalé záclony v pár krocích

  • 16.3.2020 (14:04)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den. Chtěla bych se zeptat zda-li nevíte jestli budou také k mání zatemňovací závěsy a také popř. jestli nevíte na kolik se perou? Děkuji

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *