Hledáte práci? – 1. díl – Životopis aneb jak ho napsat a co do něj naopak nepsat.

Nevíte jak napsat životopis tak, aby zaujal? Poradíme Vám jak ho napsat, stylizovat a co naopak by Váš životopis obsahovat neměl. A co s napsaným životopisem dělat dál? Kam ho poslat?

Váš životopis, ať už se v hlásíte na jakoukoli pozici, musí na první pohled zaujmout. Jedním z nejdůležitějších bodů životopisu jsou informace o Vás – každý personalista v životopise nejčastěji hledá jméno a kontakt. Tyto informace by měly, ba dokonce musí, být v životopise uvedeny jako první.

  • Základní informace – Jméno, telefon, email, věk a bydliště – toto jsou ty nejdůležitější body Vašeho životopisu. Věřte nebo ne, ale denně mi projdou pod rukama desítky životopisů a světe div se, ve spoustě z nich jeden z těchto údajů chybí. Můžete připojit i svou fotografii.

Např. takto může vypadat hlavička Vašeho životopisu

Untitled 1

  • Pracovní zkušenosti – Druhým důležitým bodem jsou pracovní zkušenosti. Pracovní zkušenosti řaďte od nejnovějších po nejstarší.  Nejdůležitější zde jsou informace o pozicích, které jste v minulosti vykonávali (popř. jakou pozici stále vykonáváte), pro jakého zaměstnavatele, jak dlouho a v neposlední řadě sem můžete napsat i pár informací o dané pozici (co jste měli na starost, za co jste byli zodpovědní, jaké programy či nástroje jste ve své práci používali)

Untitled 2

  • Vzdělání – Body v této části životopisu řadíme opět chronologicky od nejnovějšího po nejstarší. Tady postačí uvést školu, studovaný obor a roky Vašeho studia. Základní škola se zde neuvádí.

Untitled 4

 

  • Jazyky – Zde bohatě stačí výčet jazyků a na jaké úrovni je ovládáte (začátečník, pokročilý, mírně pokročilý, středně pokročilý, pokročilý a úroveň rodilého mluvčího). Pokud jste získali ze znalosti jazyka certifikát je dobré to zmínit. Opravdu považuji za zbytečné, pokud jste v úvodní části životopisu uvedli občanství české, zmiňovat níže češtinu (slovenštinu) na úrovni rodilého mluvčího.   Untitled 3

 

  • Další schopnosti, znalosti a dovednosti – Zde můžete uvést veškeré Vaše znalosti a dovednosti, které používáte, nebo které mohou být použitelné ve Vašem zaměstnání. Untitled 5
  • Zájmy a koníčky – V neposlední řadě můžete personalistům sdělit Vaše zájmy, jak trávíte své volné chvíle.

Untitled 6

  • A konečně v poslední řadě by měl být životopis datován a podepsán. Dávejte si pozor na to, aby v životopise byl aktuální datum. Často se mi stává, že se ke mě dostane životopis, který byl datován před více jak rokem. Takovýto životopis téměř každý personalista považuje za neaktuální.

 

Životopis personalistovi zasílejte buď ve Wordu nebo ve formátu PDF. Formát PDF působí profesionálněji (minimálně tím dáváte informaci, že umíte vytvořit PDF dokument). Určitě nevhodnými formáty jsou .txt – neboli textový dokument, kde není možné jakékoli formátování a životopis působí velmi nepřehledně či JPG. Formát JPG není vhodný hlavně z toho důvodu, že z něho nemůže personalista kopírovat informace – např. když si chce zkopírovat Váš email či telefonní číslo.

 

A na co se můžete těšit příště? Příště se v našem miniseriálu “Hledáte práci” podíváme na to, co s životopisem dál, kam ho poslat a jak napsat motivační dopis.

Svůj životopis můžete také svěřit do rukou personálním agenturám, které budou aktivně hledat pracovní příležitosti za Vás. Jednou z takovýchto agentur je např. Žirafa.cz , ale o tom až příště.

Untitled 1.44

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *