Za poklady ze starých šperkovnic, truhel a skříní – Prachatické muzeum

Nahlédněte s námi do šperkovnic a šatníků našich babiček a prababiček!

Dámskou dobovou módu, oděvní doplňky, šperky a další umělecko-řemeslné předměty především z let 1900 až 1940 představí v červnu letošního roku sběratelka Milena Drtinová v prostorách Prachatického muzea.  V hlavní roli se představí kabelky, vějíře, pudřenky, manikúry, šitíčka, toaletní soupravy, vyšívané pompadúrky, flakónky na parfémy, klobouky, šaty, kostýmy, perelíny, slunečníky, špacírky a další a další předměty, které před sto lety tvořily nezbytné vybavení každé dámy a pána. Výstava bude zajímavá i pro muže, na které sběratelka samozřejmě nezapomněla, stejně tak ani na dětské návštěvníky.

Dlouholetá sběratelka Milena Drtinová představí svou kolekci v tomto rozsahu už po páté. Nutno podotknout, že každá z výstav je pravidelně obměňována tak, aby stálí a věrní návštěvníci stále objevovali nové exponáty a měli se čím potěšit.

V Praze mohli návštěvníci obdivovat pouze dámské doplňky, v Písku pak dámské doplňky i výbavu domácích kuchyní a sbírku skla, porcelánu a příborů, na zámku Orlík byla expozice pozměněna, část výstavních exponátů bylo k vidění i v Milevském muzeu, rozšířenou o největší sbírku špacírek v ČR a dětské kojenecké oblečení a pro Prachatické muzeum si vystavovatelka přichystala další obměnu v podobě nových oděvních doplňků a klobouků.

Nejmilejšími exponáty sběratelky jsou korálkové kabelky-pompadourky, vějíře, smaltované toaletní soupravy, pudřenky a dozičky, manikury s nádhernými florálními motivy. Nejvíce si cení i miniaturního tanečního pořádku ve smaltu a raritních detailně malovaných flakonů na parfémy se smalty, dále jí uchvátily malby secesních dam na porcelánu a na skle, kterých několik uvidíte.

Milena Drtinová sbírá exponáty od útlého mládí, první její úlovek byla právě korálková kabelka, ke kterým má tak vřelý vztah. Exponáty se dají těžko spočítat, poněvadž se jedná třeba o drobnosti jako jsou brože, ale i velké kusy, jako jsou figuríny z let 1900. Třeba kabelek  je 300 ks, klobouků, které začala sbírat teprve letos v lednu má již 20 ks.

 prachatuce

 Výstava bude zahájena Muzejní nocí dne 10. 6. 2016 v 16,00 hodin v Muzeum Prachatice.

Program „Muzejní noc“ bude pokračovat přednáškou a promítáním

textilní výtvarnice „ s pseudonymem“ Victorian Catherine

  1. část – Tajemství spodniček  ( ukázka odívání 80. let 19.století  )

Rozbor dámského oděvu 80.let 19. století. Praktická ukázka replik dobových šatů svatebních, smutečních a jiných.

  1. část – Krása a hygiena 2. pol. 19. století

Kosmetika a okrajově lékárenství a léčebné prostředky. Přednáška o výrobcích, vynálezech, ale také dopadech zkrášlovacích, hygienických a léčebných výrobků v Evropě.

V rámci muzejní noci je připraven i program pro dětské návštěvníky s ukázkou   výroby  šperků z korálků s odborným výkladem korálkářek  z  Písku.

Děti si budou moci vyrobit svůj vlastní šperk.

Dále se děti budou moci seznámit s ukázkami dobových šatů formou vystřihovánek, které poskládají a za odměnu si je odnesou.

 

Vystavovatelka provede při vernisáži návštěvníky i s odborným výkladem a popisem svých exponátů.

www.dvetvarezeny.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *