Stoly na kulečník neboli biliardy

V posledních letech už nenacházíme kulečníkové stoly jen v podnicích, kam chodíme za zábavou. Začínají zdobit i naše domácnosti.

Hra kulečník je původem anglická. Již ve 12. století se lidé setkávali na loukách, aby si zahráli hru, jejíž cílem bylo dostat kouli pomocí jakési pálky a druhé vedlejší koule určitými brankami za konečnou čáru. Tato hra se postupem času rozšířila do Francie, kde byla upravena do dnešní podoby. K nám se dostala v druhé polovině 19. století.

Kulečník je jeden z mála sportů, který není omezen věkem. Hrát ho může opravdu každý. Bezvadné na této hře je také to, že není ani fyzicky náročná.

Dnes již rozlišujeme několik druhů kulečníků a kulečníkových stolů. Vybírat můžeme podle barev, materiálu, na kterém se hraje a také podle velikosti hrací plochy. Důležité pro stoly na kulečník neboli biliardy je také správné světlo.

Ve všech zemích se rozlišují dva nejdůležitější typy kulečníkových stolů. Jsou to takzvané ,,karamboly‘‘ a ,,pooly‘‘. Při rozhodování o tom, který ze stolů si koupit je důležité si položit otázku, zda jste začátečník a nebo už zkušený hráč. Poolový stůl bude jednoznačně doporučen každému nováčkovi. To má hned několik důvodů. Koule, které patří na karambolový stůl jsou těžší a větší, než koule poolové a mantinely, tedy odrazníky, jsou umístěné výše od hrací plochy. Karambolové plátno je také mnohem tenčí, a proto koule nabírají větších rychlostí, které pro začátečníka vůbec nemusí být přínosem. Důležitým faktem je, že v průběhu poolové hry si snadno můžete počítat skóre, zatímco s karambolovým stolem se pojí mnoho vedlejších pravidel, na které je třeba dbát a počty jsou tedy složitější. Dnes už existují i stoly kombinované s možností výměny odrazníků, koulí i plátna. Mimo tyto dva druhy stolů ještě existují stoly snookerové a pyramidové.

Kvalitu stolu měříme podle desek pod plátnem. Nejkvalitnější desky jsou vyráběné z břidlice, jelikož ta drží tvar ve všech podmínkách. Dnes už je však vytvářeno obrovské množství výborných stolů i z jiných materiálů.

Velmi důležitá je také velikost stolu. Turnajová hrací plocha je velká devět stop. Minimální délka, kterou lze ještě doporučit do domácnosti se pohybuje okolo šesti až sedmi stop.

Při výběru musíte dbát na to, aby místnost pro kulečník byla dostatečně velká. K rozměrům stolu je třeba přičíst velikost tága a míry vašeho rozsahu při hře. Pokud je to možné, zamezte prášení se do místnosti. Když to dostatečně nepůjde, tak stůl opravdu dokonale čistěte. Nejen že by stůl byl špinavý, ale hrací koule by se brzy opotřebovaly.

Na již zmíněné osvětlení je také dobré si dávat pozor. Pokud je světlo v pokoji nedostatečné, tak se vám bude například špatně odhadovat vzdálenost koulí, což může znepříjemnit hru oběma stranám.

Kulečníkový stůl je něco, co nestřídáme po měsících, ale vydrží nám na celý život. Je třeba si při koupi správně vybrat, abyste neudělali ve výběru toho pravého kulečníkového stolu chybu. Nyní už snad víte, jak najít ten nejlepší přímo pro vás. A až stůl bude zabydlený ve vašem pokoji, zkuste si před první návštěvou natrénovat například takzvané ,,lízáky‘‘, což jsou opravdu jemné doteky koulí. Těmi soupeře snadno a rychle odrovnáte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *