Kde se vzaly svíčky a proč lidstvo fascinují už po tisíciletí?

Svíčky. Provází nás od narození po smrt. Svíčky jako symbol svatého přijímání, svíčky na narozeninových dortech, adventních věncích a svíčky jako vzpomínka na drahé zesnulé. Ale také symbol romantiky, pohody, klidu. Přemýšleli jste někdy o tom, jak úzce je tento malý plamínek spojen s naším každodenním životem a významnými životními rituály?

 

Zdroj světla, ale také hodiny

Každého napadne, že svíčky vznikly jako světelný zdroj. Méně už se ví, že to nebyla jediná funkce svíček. Svíčky totiž dříve sloužili také jako primitivní „hodiny“. Svíčkový chronometr se používal dokonce ještě ve 20. století v dolech. První zmínky o svíčkách sahají do roku 3000 př.n.l. Vyráběly se z tuku zvířat (nejčastěji rybího a ovčího) a na některých místech byly kvůli ukrutnému zápachu svíčky dokonce přísně zakazovány. Teprve až s příchodem nových surovin jako je včelí vosk nebo parafín se obliba svíček rozvinula a pro své magické kouzlo se svíčky začali používat jakou součást rituálů.

 

 

Jaký „zvuk“ má svíčka?

Pozitivní působení svíček na psychiku lidí pravděpodobně souvisí se třemi faktory. Tím prvním je příjemný zdroj světla. Světlo je tlumené a pohled do něj pomáhá zklidnit (v dnešní době často přesycenou) mysl lidí. Druhý faktor je teplo, které svíčka vydává a kterým zútulňuje prostor. Třetím málo známým faktorem je „zvuk“. Hoření svíčky vydává velmi slabý, příjemný a uklidňující podprahový „šum“.  Věděli jste, že se dají sehnat například i svíčky, které mají knoty ze dřeva? Jejich jemné praskání připomíná zvuk hořícího krbu a jsou dokonalou variantou pro všechny, kteří milují romantiku krbu, ale z nejrůznějších důvodů si krb doma nemohou pořídit.

 

 

Kvalita vs. kvantita, co vyhraje u vás?

U svíček vždy preferujte kvalitu. Se svíčkami je to jako s jídlem. Dopřejte si jich raději méně, ale ve špičkové kvalitě. Kvalitní parafín, jemné vosky, vyladěné parfémové kompozice z nejluxusnějších surovin jsou zárukou, že svíčka bude vaši psychiku harmonizovat a celý váš byt provoní jemnou a příjemnou vůní. Levné svíčky nejenže málo vydrží, ale použité nekvalitní materiály bývají dokonce škodlivé. To nechtějte. Chtějte pro sebe to nejlepší. Váháte, jaká svíčka a vůně bude nejlepší pro vás a podtrhne vaši osobnost? Můžete se nezávisle obrátit na našeho odborníka, který se rád bude věnovat jen vám a vašim potřebám.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *