Zajímavosti ze světa stříbra
Stříbro hraje v dnešní době nepostradatelnou roli. Producenti mincoven se mají čím dál lépe. Ani výrobci šperků nemohou zahálet. Na trhu se objevuje obrovské množství nejrůznějších doplňků. Velkoobchod stříbrné šperky je toho důkazem. Nabízí pestrý sortiment, kterému nemůže odolat žádný obchodník. Se širokou nabídkou bývají nároční i zákazníci. V klenotnictví je třeba mít dostatečné zásoby šperků, aby si každý klient mohl vybrat ten svůj. Vzhledem ke stálému růstu stříbrné spotřeby, odborníci dokonce tvrdí, že jednou bude cennější stříbro než zlato.
Pojďme se podívat na ty největší zajímavosti ze světa stříbra. Víte tohle všechno o stříbře?
• Stříbrem se platilo již velmi dávno. První doklad o směně tradičního zboží za stříbro pochází asi z roku 700 před naším letopočtem.
• Od pradávna bylo mezi lidmi známo, že stříbro léčí. Jeho síly využíval třeba už známý Hippokrates. Léčil jím zejména hluboké rány. Za první světové války bylo stříbro nenahraditelnou jednotkou vojenského lékařství. Léčilo nejen hluboké rány, ale i popáleniny.
• Dnes se stříbro užívá hlavně v zubním lékařství na vyplňování dentálních vad.
• Latinský výraz pro stříbro je argentum. Je po něm pojmenována dokonce Argentina.
• První oficiální stříbrná měna vznikla v Anglii za doby vlády krále Jindřicha II. v polovině dvanáctého století.
• Za nejstarší stříbrnou minci u nás je považován denár. Tím se na našem území platilo již za vlády prvních Přemyslovců. Mezi naši nejhodnotnější minci patří pražský groš.
• Stříbro si poradí i s bakteriemi. Pokud proti němu nemají vyvinutou ochranu, zatočí s nimi do pár vteřin.
• Zajímavé je, že 85% veškerého stříbra na světě pochází z Peru, Mexika nebo Bolívie.
• Stříbro má speciální zvonivý zvuk. To je taky důvod, proč se přidává do zvonoviny nebo do strun některých hudebních nástrojů.
• Díky stříbru máme dnes fotografický papír. Stříbro je zde zastoupeno dokonce ve dvou podobách. Je součástí dusičnanu a bromidu stříbrného.
• Nejčastějším výrobním materiálem šperků je stříbro s označením 925/1000. Jedná se takzvané sterlingové stříbro, které z 92,5% tvoří stříbro čisté a ze 7,5% je v něm zastoupena měď. Stříbrné šperky by se z čistého stříbra ani vyrobit nedaly.
• Stříbro v čisté podobě lze využít jedině na potažení zrcadel. Má vysokou odrazivost, dokáže odrazit až devadesát pět procent viditelného světla. Přidává se též do dalekohledů, mikroskopů a solárních panelů.
• V dobách minulých lidé doma kousek stříbra museli vždy za každou cenu mít. Chránilo je totiž před zlými silami, například před děsivými upíry. Stříbro nemuselo být v podobě šperku, mnohem častěji byly běžným majetkem lidí postříbřené příbory.
• Dodnes se věří v zázračnou moc stříbra. Má prý pozitivní vliv na duši a pomáhá eliminovat negativní proudy energie.
Co rozšířit sortiment svého obchůdku u kousky stříbrných zázraků? Prohlédněte si stříbrné šperky z velkoobchodu, jim žádný zákazník neodolá!
Někteří lidé dávají v současné době přednost chirurgické oceli. Výhodou tohoto materiálu je vyšší odolnost. Nedráždí pokožku a jsou rezistentní vůči slané vodě. Tento materiál se dá většinou obarvit či pozlatit.
Díky tomu, že ocel je levnějším výrobním materiálem než stříbro a zlato, bývají i ceny za ocelové šperky nižší. Prohlédněte si ocelové šperky velkoobchod a objednejte si do své prodejny ty nejlepší kousky.
Opravdu se vyplatí mít v nabídce obě varianty doplňků. Obecně platí, že muži dávají přednost spíše oceli, ženy stříbru. Starší lidé však sáhnou většinou po klasice jako ženy. Vzhledem k tomu, že ocel se méně třpytí, je vhodná spíše pro ,,drsňáky‘‘, jemný charakter potěší decentní stříbro.
Autor: Kamila Spoustová