Test shopaholiků: Jak poznat závislost na nakupování?

Přetéká vám šatník oblečením a doplňky nebo to snad u vás doma jiskří stále novou elektronikou? Máte občas výčitky, že utrácíte za věci, které nepotřebujete? Zjistěte, zda nejde o závislost.

 

Nakupování může leckdo považovat za terapii. Těžký den v práci nebo hádka s partnerem? Jestli se občas vyrážíte za nákupy odreagovat, nemusí to znamenat, že jste na této aktivitě závislá. Odborníci se naopak shodují na tom, že nakupování je pro ženy mnohdy opravdu ,,léčivé‘‘. Jak to?

 

Vědci působící ve městě New York přišli na to, že průměrná žena přetočí svou náladu do pohody pět minut po tom, co se rozhodne vyjít si na nákupy. Do obchodů tedy ani nemusí stihnout dojet, zajímavé že? Jen tak pro srovnání, mužům uklidnění po hádce trvá kolem čtyřiceti minut i v případě, že bezprostředně po ní vyrazí do hospody na pivo. Nákupy tedy mohou být terapií, která tělo vlastně ochrání před poststresovými potížemi.

 

Pokud na nákupy vyjíždíte každý den bez důvodu, máte to ve zvyku i ve chvíli, kdy nic nového nepotřebujete, možná už jde o problém. Jestliže nakupování věnujete dosti svého volného času a bez nových úlovků, byste se necítila šťastná, je na čase zbystřit. V tomto případě vás možná začíná ovládat závislost. Shopaholismus se dá bez pomoci psychologů poměrně snadno poznat. Stačí se zaměřit na několik všeříkajících znaků. Pojďme si je projít.

 

Myslíte na nákupy během dne

Lednička plná, hygienické prostředky přítomny, žádná kosmetika ani oblečení či kabelka vám nechybí. Tak proč stále přemýšlíte nad tím, jaký přírůstek byste dnes mohla přinést domů? Pokud nad myšlenkou nákupů budete uvažovat během dne několikrát, jde o problém.

 

Dobrá nálada jen s podmínkou nákupu

Cítíte se skvěle, když víte, že hned po práci vyrazíte na prohlídku nové kolekce? Nemůžete se vyrovnat s tím, že vám do plánovaných nákupů něco vlezlo? Najednou máte náladu pod psa a není s vámi řeč? Pak je tu asi problém.

 

Provázejí vás výčitky

 

V jistém smyslu je to dobře. Vlastně si uvědomujete, že tak moc byste nakupovat neměla, avšak dostavené výčitky jsou známkou toho, že se nemůžete udržet. Proč teda nakupujete, když se k vám po akci dostaví lítost vůči penězům a nenávist k sobě? Možná právě proto, že jde o závislost, kterou zkrátka už neovládáte. Pokud je tomu tak, pokuste se opravdu váš návyk na nakupování odstranit. Jestliže to nepůjde, vyhledejte odbornou pomoc. Přece nechcete postupně utratit všechny své úspory.

 

Nákupy na prvním místě

Preferujete návštěvu obchodů před setkáváním se s přáteli? Raději přijdete pozdě do práce, než abyste si nestihla prohlédnout nové kabelky ve vašem oblíbeném obchodě? Tady je asi něco špatně, že?

 

Jak jste dopadla v našem testu? Nyní se ještě pojďme podívat na zajímavé statistiky, které vypovídají o lidech trpící závislostí na nakupování.

 

Asi vás nepřekvapí, že shopaholismus ovládá mnohem více žen než mužů. Zajímavé však je, že napadá zejména extrovertní typy lidí. Právě ti totiž mají za cíl zlepšit své postavení ve společnosti, vypadat co nejlépe a taky se dostat mezi lidi, protože tam se cítí sví. Jaký typ osobnosti jste vy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *