Ruskou vakcínou Sputnik V se očkuje v 54 zemích světa

Ruskou vakcínou Sputnik V se k dnešnímu dni očkuje již v 54 zemích světa. 

O očkování v České republice měl rozhodovat Státní ústav pro kontrolu léčiv – SÚKL nikoliv Brusel (EMA). Jsme stále ještě částečně suverénní stát nebo si neumíme poradit sami a potřebujeme pomoct a čekat na EU?

Dne 20. ledna 2021 mluvčí RDIF informoval, že 16. ledna byla u Evropské lékové agentury (EMA) podána žádost o registraci vakcíny v Evropské unii. Agentura však ten samý den uvedla, že vakcína prozatím neprochází žádným přezkumem, první přezkum dokumentů se očekával v únoru téhož roku. Dne 10. února EMA vydala prohlášení, podle něhož dosud neobdržela žádost o registraci ani průběžný přezkum vakcíny.

Tomio Okamura – předseda politické strany SPD

„Vakcína nemůže být nástrojem ideologie. Evropské unii nejde o zdraví a životy našich občanů, nebuďme naivní, jde jí pouze o politiku a byznys. Je to pouze jeden z dalších důkazů, že Evropská unie nám nepomáhá, ale škodí a navíc v době, kdy jde o stovky životů denně.“.

Vyjádření politické strany KSČM

„Je nepochopitelné, že když téměř všechny evropské státy preventivně dočasně pozastavily očkování vakcínou AstraZeneca do vyjasnění její bezpečnosti, Česká republika tak neučinila. Samozvaní odborníci A. Babiš a J. Blatný, spolu s ředitelkou SÚKL, rozhodli za všechny občany, že není třeba se znepokojovat. Se stejnou dávkou odbornosti posuzují „nebezpečnost“ ruské vakcíny Sputnik V. Navzdory tomu, že nemá hlášeny žádné významnější nežádoucí účinky, očkuje se s ní již v 50 zemích světa, je prokazatelně účinná a Rusko dokonce podepsalo dohodu o její výrobě s Itálií, Francií, Německem a Španělskem. Tato vakcína do schválení Evropskou lékovou agenturou (EMA) našim pacientům k dispozici nebude. A to i přesto, že by ze zákona stačilo rozhodnutí ministerstva zdravotnictví na základě odborného doporučení SÚKL. EMA nyní sice nepotvrdila souvislost vakcíny AstraZeneca s úmrtími, ale sama čelí určitému zpochybnění své odbornosti a nestrannosti“.

Prezident České republiky Miloš Zeman

Prezident dál hledá cesty na záchranu občanů ČR, jak v co nejrychlejší době začít očkovat vakcínou Sputnik V.

Vláda a část opozice strany Piráti, ODS, STAN

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného a části opozice zejména z ODS, Pirátů a hnutí STAN nic se nemá uspěchat, vyplatí se nám počkat na schválení vakcíny Sputnik V EMA, což může trvat i řady týdnů i měsíců a to i za cenu lidských životů, kdy nyní denně zemře s COVID19 cca 200 lidí v ČR. Zatím máme ještě schválené vakcíny.

Ze zahraničí

Bavorský ministerský předseda Markus Söder dnes řekl „Je nezbytné zrychlit schvalovací proces, obzvláště u Sputniku, Ale co je důležitější, protože schválení je podle mě jen otázkou času, Evropa už teď musí přemýšlet, jak toto očkování koupí. Není možné, aby se čekalo na schválení a teprve poté nakupovalo,” zdůraznil.

Kretschmer pak prohlásil, že Rusko je velká země vědy, která je bez jakýchkoli pochybností schopná účinnou vakcínu vyvinout.

 

 

Jeden myslel na “Ruskou vakcínou Sputnik V se očkuje v 54 zemích světa

  • 25.11.2021 (18:51)
    Trvalý odkaz

    Prosím,odpolitizujte vakcinu Sputnik V,aby se mohli naočkovat ti,kteří na ni čekají.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *