Pas a pusu: Zajímavosti z Indie

Na jedné straně nádherné přírodní scenérie, úchvatné památky a milé obyvatelstvo, na druhé straně špína a velká chudoba. Taková je Indie. Přečtěte si výběr zajímavostí a faktů z této země protikladů.

 

V Indii neexistuje národní jazyk, nejvíce se ve státě mluví hindštinou, maráthštinou, bengálštinou nebo tamilštinou. Lidé žijící v různých koutech Indie však hovoří i jinou řečí nebo si hlavní jazyky upravují podle svého. Při počítání jednotlivých indických jazyků bychom ještě v současnosti překročili číslo tisíc.

 

Indie je druhou nejlidnatější zemí na světě, avšak svou rozlohou tomuto údaji vůbec neodpovídá. V žebříčku je až sedmá, do USA by se vešla třikrát. V Indii žije velký počet milionářů, na druhou stranu celá třetina obyvatelstva má sotva na jídlo.

 

Rikša v Indii je zajímavostí sama o sobě. Tento tříkolový dopravní prostředek byl sestrojen ve dvacátém století právě v této zemi, kde se stal nepostradatelným pro místní obyvatele i cestovatele. V současné době slouží rikša k převozu nákladu nebo jako místní taxi pro turisty. Právě na cizince rikšáři čekají a doufají ve vysoký výdělek. Nebojte se při návštěvě Indie smlouvat o ceně, která vám přijde přiměřená. Svézt se ale musíte, cestovat v rikše se vám jen tak nepovede.

 

 

Indie je rájem filmového průmyslu. Napadlo by vás, že se zde vyprodukuje téměř dvakrát víc filmových snímků ročně než v Americe?

 

Posvátné zvíře Indie je kráva. Každému obyvateli, který ji potká, přinese prý štěstí. V Indii mají lidé štěstí zřejmě skoro pořád, neboť krávy jsou běžně k vidění na silnicích, ve vesnicích i v rušnějších centrech, kde byste je zajisté nečekali.

 

Indové milují mango. Jedí ho ke svačině, přidávají do rýžové směsi nebo mango míchají do polévek. Není divu, že se zde vypěstuje přes 40% světové roční produkce. Díky Indii máme taky dostatek koření, v tomto případě jde o 70% světové produkce za rok. Indie je kromě toho největším výrobcem čaje.

 

V Indii se zrodila hra šachy, která je v současné době oblíbená po celém světě. Chaturanga, tak se původní hra nazývá, je velmi stará a dopátrat její kořeny je nemožné, avšak víme, že dříve byly na šachovnicovém poli postaveny dvoubarevní pěší vojáci, sloni, koně a vozy.

 

Indie je samozřejmě domovem nespočtu památek či jiných historických zajímavostí. Celkem dvacet osm míst je zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Za návštěvu stojí Nové Dillí, v němž malé chudé domky zdůrazňují velkolepost o kousek dál stojících luxusních paláců. Neopomenutelná je samozřejmě procházka u Tádž Mahalu, Bombaje nebo monumentální pevnosti Ámbér.

 

Kromě tradičních památek můžete navštívit taky další méně známá, avšak o nic míň zajímavá, místa. Jednou z nich je prádelna Dhobi ghat. Poznejte prádelnu fungující už téměř 130 let, kde zaměstnanci trpělivě využívají tradiční techniky ručního praní. Každý kousek prádla je máchán, kartáčován, sušen a rovnán pomocí žehliček z minulého století. Služby této prádelny využívají jednotlivci, ale i úřady, nemocnice nebo hotely.

 

 

K dlouhým přesunům po státě je nejvhodnější využít vlakovou dopravu. Cestování po Indii vlakem vám přinese další nezapomenutelný zážitek. Vlaky se rozdělují do několika tříd, k cestování je ideální zvolit vlak střední kategorie, který je cenově dostupný i bezpečný. Do nejznámějších turistických lokalit se lze přesunout taky pomocí letecké dopravy. Největším letištěm je Indira Gandhi International Airport, které se nachází dvacet kilometrů od Nového Dillí.

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *