Dokonalý svět 90-60-90 stále hitem. XXL modelky se prosazují pomalu

V módním světě v posledních letech začaly dostávat příležitosti také modelky plnějších tvarů, jejichž postava se více blíží průměrné realitě. Ty předvádí módu pro značky s nadměrnými velikostmi, které do své nabídky zařazují i známé módní řetězce. Modelky nadměrných tvarů ale pracují pouze pro specifickou část klientů. Obecně stále vedou klasické míry modelek „90-60-90″, řekli zástupci modelingových agentur, které plnoštíhlé modelky zastupují.

Modelky této kategorie se mohou uplatnit například v televizní reklamě. „V TV reklamě se více velkých společností snaží ukázat použití výrobků a služeb na běžných ženách než na klasických modelkách a do rolí v reklamě jsou více obsazovány plnoštíhlé modelky. Je to blíže skutečné realitě většiny z nás,“ řekl generální ředitel společnosti České modelky Radek Ahne, podle kterého jsou ale obecně nejvíce žádané modelky s ideálními mírami. Za ně se stále považuje postava s obvodem pasu kolem 60 centimetrů a obvodem prsou a boků 90 centimetrů.

Podobnou zkušenost má také majitelka ostravské agentury Suzan Šárka Ovčáčková. „O modelky plnějších tvarů moc zájem není. Přesto jsem se roky snažila tuto módu na těchto plnějších, starších dámách prezentovat,“ řekla Ovčáčková, podle které je přirozenější, když XXL módu neprezentují mladé modelky. „Každý se rád podívá na krásnou, štíhlou, souměrnou postavu s elegantním pohybem. Něco jiného je, když módu prezentuje dáma, které je 50 nebo i 60 let, a s tím se počítá, že má velikost 42,46 i 50, a umí předvést modely pro ženy stejného věku,“ vysvětlila Ovčáčková.

Podle Markéty Zámyslické z plus size modelingové agentury Full Of Beauty se o větším zapojení plnoštíhlých žen do světa modelingu sice mluví, ale moc se proto neděje. „Co se zájmu týče, v ČR je vše teprve v plenkách. Ve světě se již běžně pořádají soutěže krásy pro dámy plnějších tvarů,“ řekla Zámyslická. Podobné soutěže se začínají pořádat i v Česku. V sobotu se v Praze uskuteční finále prvního ročníku Miss Full Of Beauty. Pro příští rok je pak v plánu soutěž Miss Plus Size 2014.

I přes zajímavé projekty ve světě krásy je v zahraničí tzv. „vysoká móda“ stále prezentovaná téměř výhradně na velmi štíhlých modelkách. „Vedle toho jim tam ale již rostou zajímavé projekty pro ženy silnější, přehlídky nevyjímaje,“ doplnila Zámyslická, která doufá, že s plnějšími modelkami začnou v budoucnu pracovat i renomovaní návrháři. „Na místě stojí již hodně let a já věřím tomu, že by se mělo jít dopředu. A dopředu v tomto směru je pro mne směrem k lidem,“ uzavřela Zámyslická.

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *