Co všechno by měla obsahovat správná outdoorová bunda?

Pokud plánujete výpravy do hor nebo někam do divoké přírody, kde by mohla nastat nečekaná změna počasí, nejspíše si vybíráte vhodnou bundu nebo vestu. Neškodí si proto ještě před vlastním rozhodnutím, co koupit, probrat, jaká kritéria by měla bunda splňovat.

 

Kupujte si dost velkou bundu

Především nikdy nezapomínejte na to, aby bunda byla dostatečně velká. Nikdy si nekupujte bundu, která je vám těsná a sotva ji dopnete. Musíte totiž vždy počítat s tím, že pod bundu přijdou i další vrstvy a musíte si na ně ponechat nějaký prostor.

 

Na Monturashopu najdete dostatečný výběr velikostí, který pasuje různým postavám. Také by měla být bunda dost dlouhá, a to jak vlastní délka těla, tak i na rukávech. Ideální délka je k rozkroku. Určitě jste si všimli, že softshellové bundy mívají běžně tuto délku. Bunda dlouhá do pasu, totiž nekryje kříž a oblast ledvin, a proto je do přírody naprosto nevhodná. Můžete ji využít jedině na procházku do města. V případě rukávů je nejlepší délka minimálně k zápěstí.

 

Nároky na zipy i švy

Další podmínkou je, aby kapsy byly praktické, dostatečně velké a umístěné na dobře přístupných místech. Zároveň je třeba, aby se daly dobře uzavírat. Samozřejmě musí jít o nepromokavou bundu a z toho důvodu je nezbytné, aby švy byly přelepené. Vhodné je nejenom stahování v pase, ale i na dolním okraji v těle bundy a také na rukávech. Důležité jsou kvalitní zipy, nejlépe obousměrné. Hlavní zip by také měl být vodotěsný, pokud není, tak alespoň překrytý. Samozřejmostí je anatomicky tvarovaný střih jak dámské, tak i pánské bundy. Díky tomu vám nebude nic vadit v pohybu, ani plandat kolem. Hodí se kapuce s kšiltem a vysoký límec, zesílení ramen a loktů. Pokud bude vámi vybraná bunda splňovat popsané parametry, můžete si být téměř jisti, že vás na horách ani jinde v divoké přírodě žádná nehoda spojená s oblečením snad nepotká.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *