Akné: téma, které nepřestává být aktuální ani v dospělosti, jak se pupínkům vyhnout po celý život?
Konečně dospělost! Zvolání, při kterém čerstvě dospělí jedinci doufají, že je konec i potížím s akné. Bohužel akné se může na pokožce objevit kdykoli, nehledě na věk či pohlaví. V dospívání se pupínky vytváří vlivem hormonální nerovnováhy, v pozdějším věku se přidávají další negativní vlivy. Zásadním faktorem pro vznik akné je životní styl a zejména životospráva. Neméně podstatné je působení stresu nebo spánková deprivace. Jakým způsobem eliminovat tento zdravotní problém a jak vrátit pokožce jasný a hladký vzhled?
Nejde jen o vzhled
S koncem puberty většina doufá, že martyrium s akné skončilo. Nebývá tomu tak, o to více v dnešní hektické době. Rudé skvrny i citlivé boláky mohou vznikat při nadměrném stresu a vysokém pracovním vytížení. Pokožka totiž odráží celkový fyzický, ale rovněž psychický stav. Pro dokonalou pokožku je potřeba změnit každodenní návyky, více odpočívat a dodržovat správný spánkový režim, aby kůže zůstala pevná a nebyla ochablá. Oslabená vnější vrstva je pozvánkou pro bakterie, které způsobují zanícení podkoží.
Kůže potřebuje ochranu
Největší lidský orgán, kterou kůže je, si zasluhuje patřičnou pozornost. Chrání totiž vnitřní orgány před infekcemi a tvoří bariéru proti bakteriím a mikrobům. Akné je často projevem zdravotních potíží, například neléčené cukrovky. Kůži totiž škodí přemíra cukrů. Pro krásnou pokožku je třeba omezit potraviny obsahující cukr, jako jsou sladkosti, dorty, slazené sycené limonády a průmyslově vyrobené jídlo. Pupínky se totiž mohou snadno proměnit v hluboké léze, po kterých zůstávají hrbolky a rýhy. Jak se pak zbavit jizev po akné? Pomůže správný výběr dermokosmetiky i pravidelná péče, jídelníček ale potřebuje také doznat změn.
Tuky nebo pálivé koření? Ne!
Jaké další pokrmy je nutné vyřadit z každodenní stravy? Kromě cukrů jsou problematické tuky, soli a konzervanty, které se vyskytují v polotovarech, v jídlech rychlého občerstvení, v konzervách a dalších průmyslových potravinách. Pokožce nesvědčí ani agresivní dochucovadla a pálivé koření. Při potížích s pletí se radí vyvarovat chilli koření a pálivé paprice, které zhoršují zarudnutí. Kůže potřebuje zklidnit, proto musí jídelníček stát na potravinách s nízkým glykemickým indexem, které obsahují vlákninu, vitamíny a minerály, zejména zinek.
Ochrana před sluncem i prachem
Neblahý vliv na stav pokožky má rovněž slunění. Pár minut na sluníčku denně nevadí, protože se tím přirozeně doplňuje vitamín D, nesmí se ale bez patřičné ochrany slunit záměrně. Krásná barva může přijít velmi draho, dochází totiž ke ztrátě elasticity, hrozí rovněž poškození kůže a onkologická onemocnění. V letním a zimním období se doporučuje pokožku chránit před škodlivými UVA a UVB paprsky přípravky s vysokým ochranným faktorem. Pleť může chřadnout taktéž při pobytu v zaprášeném nebo ve smogem znečištěném ovzduší, dále v zakouřeném prostředí nebo vlivem pravidelné konzumace alkoholu a jiných návykových látek.