3 způsoby, jak absolvovat rekvalifikační kurz a ušetřit
Téměř každý z nás někdy v průběhu svého života řešil změnu zaměstnání. Důvody mohou být různé: nespokojenost v práci, dlouhodobá stagnace či nemožnost kariérního růstu, případně výpověď ze strany zaměstnavatele.
Chcete-li se posunout v práci směrem vzhůru k lepším zítřkům, řešením je další vzdělání. Přinášíme 3 způsoby, jak absolvovat rekvalifikační kurz. Ve dvou z nich ušetříte a nezaplatíte ani korunu…
Doba se změnila a klade vyšší nároky na uchazeče o práci
Jestliže jste v současné době bez práce a hledáte nové uplatnění, je zapotřebí se přizpůsobit dnešní situaci. Trendem posledních let je rychlost. Dříve stačilo vystudovat a vystačili jste si se svými znalostmi až do nástupu do důchodového věku. To už ale dávno neplatí! Požadavky na vzdělání rostou a kritéria při výběru nových zaměstnanců jsou čím dál přísnější.
Maminky se po mateřské často nemají kam vrátit
V minulosti jste po škole nastoupili do firmy a zůstali tam řadu let. Ve 21. století je běžné střídat zaměstnavatele každých pár let. O tom by mohly vyprávět např. maminky na mateřské dovolené. I když by měly být chráněné zákonem a mít jistotu svého místa i po návratu do pracovního procesu, často tomu tak není.
Zaměstnavatelé nacházejí šikovné důvody, jak to obejít. Rodina s malými dětmi totiž není příliš perspektivní z důvodu častého volna kvůli ošetřování malých dětí během nemoci. A ty jsou u předškoláků velice časté.
Řešením jsou rekvalifikační kurzy a školení
Mnoho lidí s vidinou lepšího uplatnění na trhu práce sahá k řešení v podobě rekvalifikace, školení, seminářů a dalších forem vzdělávání. Rekvalifikační kurzy nabízí široké možnosti uplatnění, stačí se porozhlédnout, o které obory je největší zájem.
Jedná se např. o:
- kurz personalistiky
- kurz účetnictví
- kurz daní
- kurz marketingu
- kurz grafiky apod.
Kolik rekvalifikační kurzy stojí? Záleží na zaměření a jejich délce, zpravidla se cena pohybuje cca od 5.000-14.000 Kč. Může se však jednat i o mnohem vyšší sumu. Existují však způsoby, jak za kurzovné nezaplatit ani korunu.
1) Rekvalifikační kurz přes úřad práce
Jste-li v evidenci na úřadě práce jako uchazeč o zaměstnání, můžete požádat o proplacení kurzu. Nezáleží přitom na tom, jak dlouho trvá vaše registrace. Pracovní úřad ale žádosti pečlivě posuzuje a vyhodnocuje přínos. Jestliže tedy požádáte o proplacení kurzu v oboru, který v dané lokalitě nemá perspektivu, pravděpodobně neuspějete. Pracovní úřad vám však při splnění jejich podmínek proplatí rekvalifikaci až do výše 50.000 Kč.
2) Úhrada rekvalifikace zaměstnavatelem
Mnoho zaměstnanců ani netuší, že jsou rekvalifikační kurzy vhodné i pro zaměstnané osoby. V některých firmách je vyvíjen tlak na vzdělávání zaměstnanců a rozšíření jejich kvalifikace. Díky tomu vám může šéf zvýšit mzdu nebo povýšit a přidat vám více zodpovědnosti. Na rekvalifikační kurz vám může zaměstnavatel přispět např. z fondu na benefity. Větší společnosti s tím mají velmi dobrou zkušenost.
3) Rekvalifikační kurz jako vlastní investice
Poslední možností je, že si další vzdělávání zaplatíte sami z vlastní kapsy. Např. budete mít nejblíž rekvalifikační kurzy v Třebíči a z nich si zvolíte obor mzdového účetnictví. Po absolvování akreditovaného kurzu získáte certifikát od MŠMT. Ten uplatníte při hledání lépe placené práce, anebo jej použijete jako jeden z podkladů pro získání vázané živnosti. V každém případě je jisté, že se vám tato investice do budoucna vrátí!