Vyzkoušeli jsme za vás: pouzdra na běhání

Milé běžkyně a běžci, první rozhodnutí je na vás: běhat bez mobilu nebo s mobilem? Skupina vyznavačů volnosti a běhu bez mobilu – nemusí nic řešit. Může si užívat volnosti, ale také možná trošku riskovat, že když to někdy bude (nedej bože) potřeba, nezavolají si pomoc. Ti druzí (mezi které se počítám i já) berou na svůj každodenní běh mobil s sebou. Pouští si na něm hudbu, zaznamenávají kilometry a jsou ve spojení „kdyby něco náhodou“. Jak ale spojit lehkost pohybu a připevnění mobilu na tělo? Jde to. A já jsem za vás vyzkoušela hned 3 možné způsoby.

 

Pouzdro na ruku (na paži)

Nejoblíbenější pouzdro vůbec. Vidím ho mezi kolegyněmi i kolegy běžci, na závodech, v parcích. A někdy i u nesportujících lidí, kteří třeba v létě nechtějí nosit nic víc než mobil (a kapsa by se jim nevzhledně vydouvala). Jaké byly moje pocity během běhu s tímto typem pouzdra?

První nasazení pouzdra na paži chtělo trošku cviku. Místy jsem se kroutila jako barová tanečnice, k mému překvapení už ale třetí, čtvrté nasazení probíhalo naprosto bez problémů během pár sekund. Co by vám mohlo trošku zkomplikovat situaci, by bylo chladné počasí. S rukavicemi se pouzdro nasazuje špatně (chytají se do suchého zipu). Doporučuji tedy na chvíli rukavice sundat, nasadit pouzdro a až pak rukavice. Skvělé ale je, že má na pásku dva otvory. Výrobce uvádí pro větší a menší ruku. Já osobně provlékám přes obě (tou bližší k tělu nahoru, tou dál od těla dolů) a tak mi pouzdro skvěle drží, dá se jednou rukou utáhnout. Netlačí a ani nepadá.

Na pouzdru jsem při běhu ocenila velké průhledné okno, díky kterému vidíte na displej (třeba kdo volá, jaká hraje písnička, nebo na kolikátém kilometru jste a jak rychle běžíte). A také se poměrně bez problémů dá stále ovládat bočními tlačítky (využití hlavně u zesílení a ztlumení hudby).

Toto pouzdro má také malou kapsičku na klíček (v létě si do něho skládám stovku na „ionťák“ – chápej pivo, kdyby náhodou). Co se mi také na obalu líbilo, jsou otvory na sluchátka (byť já běhám s bezdrátovými), určitě se najde někdo, kdo je ocení.

Závěr: pro mne je pouzdro na ruku nejlepší varianta jak mít mobil u běhu u sebe. Asi je to o zvyku a preferencích. Pravda je, že první vyběhnutí pro mě byl nezvyk. Mobil na paži dělá určitou zátěž a měla jsem dojem, že jednu ruku „posiluju“ zatím co druhá si jen tak „odpočívá“. Tento pocit ale velmi rychle vymizel (asi po 1 km běhu) a už se nikdy nevrátil. Přirovnala bych to asi k pocitu, když si nově dáte na ruku prstýnek. Chvíli nezvyk, pak to nevnímáte. Pouzdro mi nijak nezavazelo. Nevnímala jsem jeho pohyb ani během rychlého sprintu (stále drží na ruce jako přibité) a po celou dobu vidím na jeho displej. Za mě – skvělá volba.

Pouzdro na sport kolem pasu

Tady bych možná čtenáře předem upozornila, že moje stanovisko k tomuto typu pouzdra nebude objektivní. Zkrátka jsem se po celou dobu nemohla vymanit z pocitu, že mám na sobě „ledvinku“. Ano, ten módní hit mého dětství. Měla jsem dojem, že už mi chybí jen kalhoty „plísňáky“ a zvučný magnetofon na rameno. Druhá věc, které jsem se obávala, byla velikost mého telefonu. Mám huawei p20 pro a kdo ho zná ví, že je to velký telefon. Takže jsem vybíhala s pocitem, že mám retro ledvinku, že mi to nesluší a že mi můj mobil bude po celou dobu proklepávat ledviny. Nic moc úvod. K mému překvapení ale běh s pouzdrem kolem pasu nebyl tak hrozný. Respektive byl mnohem lepší, než jsem čekala. Oproti pouzdru na rameno má velmi snadnou instalaci (žádné počáteční kroucení), prostě jen zacvaknete karabinu kolem pasu. A nemusíte čelit úvodnímu disbalančnímu pocitu, kdy jedna ruka je těžší než druhá (jako v případě pouzdra na ruku).  Opasek pouzdra je nastavitelný (takže se přizpůsobí drobnému i hřmotnějšímu pasu) má výřez na sluchátka a to moje bylo také celé kolem dokola zdobené reflexními prvky (super nápad). Materiál je neoprenový, odolný proti vlhkosti (potu) a existují i varianty s průhledným oknem (takže také vidíte na displej). Co se mi líbilo, byl poměrně velký prostor kolem dokola opasku. Dovedu si představit, že by se toto pouzdro skvěle hodilo třeba i na jiný typ sportovní aktivity, než jen běh (třeba kolečkové brusle, kolo).

Závěr: po vyzkoušení pouzdra jsem se až zastyděla, že jsem mu nejprve tak „naložila“. Nakonec mne příjemně překvapilo. Bylo pohodlné. Mobil jsem nijak zvlášť necítila a bylo mi příjemné, že si s sebou můžu vzít „víc“ věcí (třeba kapesník). Takže nakonec jediné, co bych mu za mě mohla „vytknout“ je jen ten vzhled. Přes ten jsem se úplně nepřenesla. Ale možná je to tím, že jsem taková „holčičí holka“. A na mne tento typ prostě působí hodně chlapeckým dojmem. Ale to je jen věc názoru.

 

 

Pouzdro na zápěstí

Tak poslední typ pouzdra pro mne byl naprostá novinka. Vůbec jsem nevěděla, že existuje a nemohla jsem se dočkat, až ho vyzkouším. Vypadá stejně, jako něco čemu jsme doma kdysi říkali „nátepníček“ nebo také „nátepník“. Zkrátka taková měkká (v tomto případě neoprenová) látka, která se navleče na zápěstí. Nemá tedy žádné „zapínátko“ ani suché zipy. Jen navléknete. V úvodu jsem z toho měla obavy. Mám poměrně malinkou ruku a i rukavice na zahradu si kupuji v dětské velikosti. Na vyzkoušení jsem měla pouzdro velikosti M. K mému překvapení sedělo hezky. A dovedu si představit, že se vážně přizpůsobí jakékoliv velikosti zápěstí bez toho, aby tlačilo, nebo naopak padalo. Jako hlavní klady jsem vnímala snadné navléknutí na ruku, příjemné nošení, moc hezký design (vypadal vážně stylově) a průhledné přední okýnko (bylo vidět na displej mobilu). Popravdě ale tento typ pouzdra nebude na běhání pro mne to pravé ořechové. Běhám dlouhé tratě a za tu dobu už jsem mobil na ruce cítila. Tím, jak se nachází na zápěstí, působí fyzikální síly neúprosně a mobil se na ruce pronesl.

 

Závěr: pouzdro na zápěstí mě oslovilo svým designem a tím, že displej telefonu je stále po ruce (a je možné jeji i přes okýnko ovládat). Na běh podle mne není ideální (mobil se pronese), ale tohle pouzdro je naprosto dokonalé do posilovny. Vyzkoušela jsem ho několikrát a bez něj už nedám ani ránu. Dřív jsem řešila otázku, že nechci nechat mobil v šatně. Ale ani položený na zemi (a riskovat, že mi na něj někdo šlápne, nebo položí činku). Takže, do posilovny (nebo možné nějaké jiné sporty, které máte rádi zase vy) – za mne – palec nahoru.

 

Všechna testovaná pouzdra jsou k prohlédnutí a zakoupení na eshopu www.promobily.cz já moc děkuji za zapůjčení pouzder k vyzkoušení.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *