Tisíce lidí demonstrovali v Praze proti vládě Petra Fialy

Na protivládní demonstraci na Václavském náměstí se sešly tisíce lidí. Demonstranti zaplnili horní polovinu náměstí. Vystoupil na ní mimo jiné také zástupce strany PRO Michal Hašek, Jiří Paroubek ČSSD, Jaroslav Foldyna SPD, senátorka Jana Zwyrtek Hamplová a další významné osobnosti. Organizátorem je lídr PRO Jindřich Rajchl.

Minutu ticha tisíce lidí věnovali obětem včerejšího teroristického útoku v Moskvě stejně jako Petr Fiala, Jan Lipanský nebo Miloš Vystrčil z ODS, ale také zbytečně padlím jak Rusům tak i Ukrajincům.

Tisíce lidí volalo hesla jako Demisi vlády nebo hamba.

“My nejsme žádní dezoláti, nejsme tady žádní ruští švábové ani nic podobného, jsme svobodní občané České republiky. Chceme demokracii, chceme suverénní Českou republiku,” dodal následně Hašek.

“Máme tady po Václavském náměstí také petiční stánky. Můžete zde podepsat petici proti zavedení eura. Ale co na nás chystá vypečená vláda, jejíž hlavní heslo je: Díky za každé nové ráno. My chceme, aby tato vláda skončila. Oni chystají výpověď bez udání důvodu. Ale my dnes dáváme padáka vládě Petra Fialy. Dáme jim výpověď a řekneme jim naše důvody. Řekneme jim, co se nám nelíbí na naší domácí a zahraniční politice. Jak se chovají k našim seniorům. Tahle vláda si dovolí napsat do zákona, který snižuje valorizaci, že vyplacení valorizace těmto lidem by byla národohospodářská škoda. Styďte se ve Strakově akademii, styďte se v Poslanecké sněmovně. Tato vláda ničí naše zemědělce, snižuje soběstačnost České republiky v oblasti potravin. A ještě má tu drzost rozdělovat zemědělce na ty správné a na ty špatné, kteří se dovolují se ozvat,” sdělil dále Hašek.

Druhý dokument, který je připravený na Václavském náměstí k podpisu, je otevřený dopis slovenskému premiérovi Robertu Ficovi. “To, co udělal Petr Fiala a jeho kabinet, nemá v novodobé historii obdoby. Zmrazení československých vládních vztahů je ostuda Strakovy akademie, ostuda Černínského paláce. Naše vztahy se Slováky jsme budovali desítky let, byli jsme ve společném státě. I já patřím mezi Husákovy děti z generace sedmdesátek. I já jsem pyšný na to, že jsem se narodil v Československu a byl jsem československým občanem. Nikdo se nás neptal, když jsme se rozdělili. Nicméně opakuji: Zmrazení československých vztahů na vládní úrovni je totální šlápnutí vedle. A my chceme, aby Robert Fico a slovenská vláda věděli, že Slováky považujeme za naše bratry, za naše nejbližší sousedy. My chceme zase vynikající vztahy, jaké mají mezi Čechy, Moravany, Slezany a Slováky panovat,” dodal Hašek.

Jiří Paroubek na demonstraci promluvil a upozornil občany na hrůzné válečné zbrojení a utrácení peněz na dluh za stavajici Fialovy vlády, která zadlužuje občany ČR nevydaným tempem v historii země a na druhé straně se nenajdou peníze pro kuchařky ve školních jídelnách, okradení důchodců a problémy zemědělců.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *