Staráte se správně o své stříbrné šperky?

Není nic hezčího než blýskavý doplněk, který se třpytí na některé části vašeho těla. Ale jak to, že nádheru kolem sebe rozdává jen chvíli? Proč již po několika nošeních nevypadá tak dobře, jako když byl kupován?

Nezáleží na tom, zda jste šperky kupovali v prodejně, do které je dodal velkoobchod se stříbrnými šperky nebo je pro vás na míru vyrobil sám klenotník. Stříbro, ze kterého se vyrábí všechny doplňky, je jen jedno. Každý stříbrný šperk musí být povinně označen puncem 925/1000. Tato dvě čísla značí, že jde o slitinu, která se skládá z 925 dílů stříbra. Zbytek, tedy 75 dílků, je tvořen ostatními kovy, které jsou též pevně stanoveny. Tak tomu být musí, čisté stříbro by se totiž nedalo zpracovat samostatně. Po nákupu nového klenotu s puncem je už čistě na vás, jak se o šperk postaráte.
 

Jednou z hlavních vlastností stříbra, pro nás bohužel negativní, je oxidace, která se projevuje černáním šperků. Pokud svůj stříbrný klenot nenosíte denně, schovejte ho do krabičky, šatní skříně nebo na jiné uzavřené místo. Zabráníte tak vlivům světla i vlhka a šperk si déle zachová svůj krásný vzhled.

 

Šperk nepatří do vody, nesvědčí mu chlor ani žádné přípravky do koupele. Vyvarujte se kontaktu se slanou vodou i s potem, při sportu si šperky ideálně vždy odkládejte. Sůl stříbro výrazně znehodnocuje.

Šperky by se měly vždy navlékat jako poslední a svlékat jako první. Neměly by přijít do kontaktu s parfémy ani s jinými kosmetickými přípravky. Při mytí nádobí si cennosti také sundejte, protože prostředky, které slouží k úklidu, mají ve většině případů na šperky ještě horší dopad než věci kosmetické.

Pokud už vám šperk zčernal, nezoufejte, jeho původní podoba lze navrátit zpět. Šperky se však nevyplácí čistit metodami podomácku, můžete jim naopak mnohem více ublížit. Pokud šperk nevyčistíte pomocí jemného zubního kartáčku a mýdlové vody, obraťte se na klenotníka.

Jestliže vaše šperky obsahují přírodní kameny, jako například tyrkys, korál nebo snad perly, je v takovém případě téměř nutností nechat péči na odbornících, kteří už si se špínou poradí tak, aby šperku neublížili.

V klenotnictví za vyčištění vaší cennosti necháte obvykle malou peněžní sumu. Někde vám dokonce vaše stříbro vyčistí na počkání. Pokud chcete ušetřit, kupte si v drogerii čistič stříbra. Jde o přípravek, který nanesete na šperk a pomocí hadříku z něj špínu snadno dostanete.

Váš oblíbený šperk nemusí změnit pouze barvu, ale taky tvar. Deformace hrozí hlavně u prstenů při nošení těžkých tašek. Šperky se však vyplatí odkládat i před spaním, zabráníte jejich poničení a ještě se lépe vyspíte.

Nesmíme zapomenout ještě na jednu radu týkající se šperků. Potřebujete si na chvíli schovat šperky? Rozhodně je neukládejte do peněženky, jak je u mnoha lidí zvykem. Od mincí se totiž vaše ozdoby nenávratně poškrábou a pokud na sobě mají i kameny, můžou při styku s penězi ztratit lesk a třeba i vypadnout. Své cennosti můžete schovat například do papírových kapesníků nebo do jedné z postranních kapes vaší tašky, tam budou v bezpečí.

Láká vás prodej šperků nebo snad máte svoje klenotnictví? Navštivte velkoobchod stříbrných šperků a doplňte svůj sortiment o nové skvosty, kterými si bude chtít udělat radost každý. A navíc nyní zákazníkovi můžete poradit, jak zachovat svůj šperk stále krásný.

 

Autor: Kamila Spoustová

Jeden myslel na “Staráte se správně o své stříbrné šperky?

  • 19.9.2020 (12:49)
    Trvalý odkaz

    Stříbro nenosím kvůli alergii, ale ale čistění chirurgické oceli tak, jak to dělám já, je stejné jako u stříbra. Máme v práci vaničku s ultrazvukem a ta vyčistí moje ocelové řetízky nejlépe ze všech věcí, co jsem zkoušela. Terka

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *