Akné v dospělosti má často horší formu než v pubertě, říká lékařka

Trápí vás akné v dospělosti? Dermatoložka radí, co vám pomůže

Tvoří se vám akné, přestože máte pubertu už dávno za sebou? Podle dermatoložky nejsou pupínky u žen nad 30 let ničím výjimečným. Na vině jsou většinou hormonální výkyvy, stres nebo nesprávná péče o pleť. Navštívit odborníka byste však měla, pokud se vám dlouhodobě tvoří hluboké boláky, které nemizí.

Pupínky v obličej nebo na zádech zná z dob puberty asi každá z nás. Vlivem výkyvu hormonů se ucpávají vývody mazových žláz na obličeji, zádech nebo hrudníku a v nich se množí bakterie. Vytvoří se tak vřídek neboli akné. V období mezi 12. a 25. rokem života jí trpí zhruba 85 % lidí.

Je mi 30 a jsem znovu v pubertě

Akné ale není výjimkou ani u žen nad 30 let. V tomto věku vzniká více v dolní části obličeje a je spojená například s hormonálními výkyvy v době ovulace, se stresem či oslabenou imunitou, na vině ale může být i strava nebo nesprávné domácí čištění pleti.

„Podoba akné v dospělosti se kromě své lokace liší také tím, že na rozdíl od pupínků v pubertě bývají vřídky hlubší, často bolestivé, s pomalejším vývojem i dobou hojení. Také po nich nezřídka zůstávají drobné jizvičky či skvrny,“ říká MUDr. Reisingerová z kliniky estetické medicíny Mediestetik.

 

Pokud není akné krátkodobého charakteru (například jako důsledek hormonální nerovnováhy v době ovulace), stav vaší pleti se neustále zhoršuje a v obličeji máte tvrdé zarudlé boláky, je podle lékařky čas na návštěvu odborníka. „Na přímé projevy takovýchto forem akné v dospělosti se používá zejména chemický peeling, během kterého dochází k čištění povrchu pleti, a hloubkové přístrojové čištění pleti Gharieni, které zároveň hloubkově hydratuje. Pokud vyléčená akné zanechá na pokožce viditelné stopy v podobě skvrn, jizviček nebo změn reliéfu pokožky, využívá se laserové terapie,“ říká MUDr. Reisingerová z Mediestetik. Na mírné defekty pokožky podle ní stačí neablační laser Palomar, s těžšími pozůstatky akné si pak poradí frakční ablační laser CO2RE.

MUDr. Helena Reisingerová

 image002

 

Prevence je základ

 

Cestou, jak se akné v dospělosti vyhnout, je správná životospráva. „Samozřejmě platí, že je potřeba pleť čistit, odličovat se před spaním, pít hodně čisté vody a jíst vyváženě, omezit cukr, kofein, alkohol. A také vybírat kosmetiku podle typu pleti, tzn. mastnější pleť nezanášet hutnými mastnými krémy a podobně,“ radí lékařka.

 

Pleťová péče, která pomáhá předcházet akné v dospělosti

image003

Ultramatující tonizační voda Andělika Lemon, L’Occitane

Svěží tonizační voda L’Occitane bez obsahu alkoholu je obohacená o organickou anděliku a esenciální olej z citrónu. Odstraňuje nečistoty z pleti, zmírňuje její podráždění a udržuje ji matnou a svěží.

image004

Jemný hydratační peeling Andělika, L’Occitane

 

Příjemná gelová textura a exfoliační částečky přírodního původu vytváří jemnou gomáž, která odstraňuje nečistoty a odumřelé pleťové buňky a stimuluje mikrocirkulaci. Výtažek z organické anděliky z regionu Drôme v jižní Francii podporuje přirozenou hydrataci pleti, která je tak neuvěřitelně jemná, čistá a zářivá.

image005

Zmatňující fluid Andělika, L’Occitane

Lehký a svěží zmatňující fluid L’Occitane je ideální pro smíšenou a mastnou pleť. Výtažky z anděliky udržují hydrataci pleti, esenciální olej z citrónu je známý pro své účinky na stahování pórů a pomáhá udržet pleť čistou. Zinek eliminuje přebytky kožního mazu. Pleť je okamžitě a dlouhodobě  matná, čistá a rozzářená.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *