Vánoční stromeček, aneb co jste o něm nevěděli !

Vánoční stromeček

Vánoční stromeček zdobíme každoročně. Stal se nedílnou součástí Vánočních tradic. Víte ale, jak tato tradice vznikla?

Tradice zdobení vánočního stromečku má svůj původ v Německu – jednu z nejstarších dochovaných zpráv o ozdobeném stromku v místnosti můžeme nalézt v brémské cechovní kronice z roku 1570. Zprvu se vyskytoval v řemeslnických a cechovních domech, později (polovina sedmnáctého století) se začal objevovat i v soukromých obydlích. Za hranice Německa se obyčej rozšiřuje v devatenáctém století, přičemž se ujímá spíše ve městech a až později na venkově.

V Českých zemích tedy strojení vánočního stromečku nemá dlouhou tradici – úplně poprvé jej prý o vánocích roku 1812 postavil a nazdobil režisér a ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karl Liebich v libeňském zámečku Šilboch jako vánoční překvapení pro své přátele.

Vánoční stromek (dobová rytina z počátku 19. století)

Zvyk se ovšem začal více prosazovat až ve 40. letech devatenáctého století, a to především v rodinách bohatých pražských měšťanů. Na vánočních trzích se také začaly objevovat umělé stromečky vyřezávané z tenkých prkének či kartonu, které byly dovážené z Německa. Tyto stromečky se však nesetkaly s přílišným zájmem. Více se ujaly živé stromečky – smrčky, jedličky nebo májky ozdobené ovocem, rozinkami, mandlemi, perníkem a jiným sladkým pečivem. První svíčky se na vánočním stromku v Čechách rozsvítily roku 1860.

Do obydlí na českém venkově pronikaly zdobené vánoční stromečky pomaleji než ve městech – v mnohých domácnostech bývala až do první světové války o Vánocích jen ozdobená smrková nebo jedlová větev.

 

Pronájem Vánočního stromečku

Je Vám líto zakoupit Vánoční stromek a v lednu ho uschlý a opadaný vyhodit, chcete šetřit přírodu?

Máme pro Vás řešení – Vyberete si stromeček z online katalogu, zdarma Vám ho po Praze přivezou, pronájem stromečku stojí vč. služeb méně než koupě (pronájem se pohybuje od 490 Kč do 590 Kč), stromeček Vám vydrží celé Vánoce a v lednu ho pronajímatelé vátí zpět do přírody. Prožijte Vánoce s dobrým pocitem ohleduplnosti vůči životnímu prostředí.

http://www.pronajemstromku.cz/

V Británii letos frčí stromeček pověšený vzhůru nohama

Stromky, které jsou už nějaký čas populární v Americe, nyní berou Británii útokem. Podle mluvčího společnosti John Lewis nejsou stromečky “nohama vzhůru” žádnou novinkou, ale datují se už od středověku.

“Podle legendy v sedmém století použil mnich trojúhelníkový tvar jedličky k tomu, aby německému lidu znázornil Svatou trojici. Od té doby byl stromek uctíván jako ‘boží strom’ a byl zavěšován obráceně ze stropu jako symbol křesťanství,” vysvětluje mluvčí. “O staletí později se stalo módou stavět vánoční strom správně – se špičkou směřující k nebesům,” dodává.

V mnohem pozdější době prý zavedli stromek “vzhůru nohama” maloobchodníci jako dekoraci prodejen, protože nejen že nezabírá tolik místa na podlaze, ale lze na něj pověsit více ozdob v úrovni očí. Malé děti a domácí zvířata na ně pak nedosáhnou.

Svou váhu má v neposlední řadě i to, že “obrácené” vánoční stromky ponechávají více prostoru na dárky.

Originální Vánoční stromky z celého světa

1. Ekologický stromeček
Litevské městečko Kaunas se letos chlubí mohutným vánočním stromem vyrobeným ze 40 tisíc recyklovaných plastikových lahví. Jeho navržením a instalací před městskou radnicí byla pověřena umělkyně Jolanta Šmidtienė. Vytvořené dílo má ekologický podtext a vypadá skutečně velkolepě – zejména když se večer rozsvítí… není to nádhera?

2. Stromeček pod vodou
Vánoce nemohou být určeny jen suchozemcům, usoudili potápěči zaměstnaní v oceániu ve filipínské Manile, a vystavili roztomile ozdobenývánoční stromek přímo na dně obřího akvária. Není jasné, do jaké míry to ocenily tamní rybky, nicméně turisté z toho měli třetí Vánoce.

3. Stromeček Swarovski
Oslnivě třpytivý strom sestavený z křišťálových korálků je tak trochu propagandou světově proslulé značky Swarovski, ale to nijak neubírá na jeho eleganci. Obdivovat ho letos můžete ve francouzském Megève. Každých třináct let se podobný strom rozsvěcí také na nádraží v Curychu.

4. Diamantový stromeček
Tak tohle je trochu dražší záležitost, kam se hrabou vybroušená sklíčka… Hodnota tohoto stromku ozdobeného tisícemi pravých diamantů se šplná do milionových výšek – před čtyřmi lety byl tento skvost vyrobený šperkovnictvím Soo Kee oceněn na 1,5 milionu dolarů. Že by stál za ukradení? To by nebylo tak jednoduché – takový diamantový stromek totiž váží tři tuny.

5. Stromeček LED
Tento stromek vyjde mnohem laciněji, a ještě neobyčejně krásně svítí – díky sto tisícům LED žárovek. Jeho záře prosvětlila v roce 2008 nebe nad Dublinem a jeho autorem byla firma Blachere Illumination, která dříve instalovala neobyčejné osvětlení například na Eiffelově věži nebo v ulicích Monaka a Petrohradu.

6. Skleněný stromeček 
Vánoční stromek pocházející z italského Murana je dokladem šikovných rukou místních sklářů. “Strom je moderním zpracováním tradičních svátečních barev a symbolů,” vysvětlil jeho hlavní designér Simone Giovanni Cenedese. Pro obyvatele Murana jsou Vánoce nejen oslavami křesťanské historie, ale také místních skláren.

7. Čokoládový stromeček
Tak tento vánoční stromek je doslova k sežrání! Deset metrů vysoké dílo, vytvořené z delikátní hořké čokolády, vzešlo z dílny francouzského cukráře Patricka Rogera jako charitativní projekt. Cukrářský tým na něm pracoval celý měsíc a doplnil ho postavičkou Santa Clause. No, u nás doma by do Štědrého dne nevydržel…

 

Zdroj: femina.cz, novinky.cz, ČTK

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *