Vánoční dárek pro dítě? Výukový robot!

Slovo robot se začíná skloňovat ve všech pádech. Ve světě je běžné, že součástí výuky základního vzdělávání je programování robotů. Do Česka tento trend teprve přichází, ale už teď můžeme s jistotou říci, že i u nás budou brzy roboti běžnou dětskou hračkou a také součástí dospělého profesního života.

 

Co to je „výukový robot“?

Výukový robot je hračka, která má výukový potenciál. Dítě si hraje, ze součástek skládá (buď libovolně, nebo dle přiloženého manuálu) robota. Tohoto robota může „oživit“ pomocí programování a učit ho nové dovednosti. Skvělé na výukových robotech je, že jsou vždy přizpůsobeny věku dítěte. Dítě začíná se základní sadou. Až si osvojí první základy programování (které určitě zvládne), je možné základní sadu rozvíjet o nové prvky. Dítě se přirozeně učí stále složitější a pokročilejší techniky programování, aniž by si samo uvědomovalo, že se učí.

 

 

V říjnu tohoto roku (2019) se v Korejském Soulu konala mezinárodní výstava výukových robotů. Za Českou republiku se této výstavy zúčastnili Michal Kalenda s Vlastimilem Pospíšilem ze společnosti Consulta.  Při rozhovoru s oběma pány nás udivilo, jak je postavena výuka (již základního školství) v Koreii. Michal Kalenda uvedl: „Bylo zřejmé, že Korejci jsou si vědomi, jakým směrem se společnost vyvíjí a jaké dovednosti budou muset umět ovládat děti za několik desetiletí. A tím směrem budoucí generaci vychovávají. Děti se od mala učí základní principy práce na malých robotech, až tato generace vyroste, nebude mít nejmenší problém s prací s velkými, průmyslovými roboty.“ (Celý rozhovor k přečtení v rozhovoru Výukový roboti nejsou jen hračka. Skvěle děti připraví na práci s těmi skutečnými.)

Jakého robota vybrat?

Výukový robot by měl mít opravdový výukový potenciál. Proto nedoporučujeme robota kupovat v „hračkárně“. Vybírejte z ověřených firem, které mají dlouholetou tradici ve výuce a vzdělávání. A které vám v případě nejasností budou schopné poradit a pomoci.

Vybrat výukového robota

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *