Trápí vás nepříjemné svědění? Přestaňte se škrábat a raději…

Že vás někdy trochu svědí kůže? To ještě nemusí nic znamenat, ovšem pokud je svědění intenzivní a poměrně časté, mějte se na pozoru. Může se jednat o jeden z projevů vážnější kožní nemoci, což není radno podcenit. V tomto článku se dozvíte vše, co byste o svědění měla vědět, ale i to, jak se s nepříjemným jevem vypořádat.

Co je to svědění?

Ačkoliv se může zdát, že je definice svědění jasná, s jednotnou charakteristikou mají problém i odborníci. Zalistujete-li si v lékařském slovníku, zaměřte se na termín pruritus. Jedná se o obvykle nepříjemný pocit, ke kterému dochází následkem podráždění kůže, sliznice či případně změnu přenosu vzruchu v rámci nervového systému. Člověk na svědění většinou reaguje reflexně škrábáním.

Svědění však může být i bolestivé. Ostatně souvislost mezi svěděním a bolestí je předmětem vědeckého bádání. Podle lékařů mají tyto pocity společné některé neurofyziologické dráhy.

Podobnost mezi svěděním a bolestí lze vypozorovat také na způsobech projevů. Jak bolesti, tak i svědění se projevují lokálně, ale také na větších plochách.

 

Škrábání přináší úlevu, ale…

Pokud se snažíte zahnat svědění škrábáním, neděláte nic nepřirozeného. Škrábání je proces, který dočasně deaktivuje část mozku zodpovědnou za nepříjemné pocity. Ale jen na chvíli, protože následně se ujme slova jiná část mozkovny a přiměje vás se škrábáním přestat. Což je dobře, protože jinak byste se pravděpodobně proškrábala až na kost.

Škrábáním si lze dočasně ulevit, ale intenzivní škrábání vede k poškození kůže a riziku zanesení infekce. Proto je mnohem bezpečnější používat vhodně zvolenou kosmetiku. Najdete ji například v aktuální produktové řadě od Biodermy – perfektním pomocníkem je Atoderm SOS Spray, který mohou používat i děti.

 

Jak ještě můžete eliminovat svědění?

Když vás kůže svědí jednou za čas, nedělejte si s tím hlavu – je to úplně normální. V případě častého svědění byste však měla hledat příčinu (např., zda nejde o atopickou dermatitidu). Zároveň dohlédněte na to, aby byla vaše pokožka dostatečně hydratována, a raději v chladu než v teple, protože v prostředí s vyšší teplotou svědění nabývá na intenzitě. A zařaďte do šatníku lehčí oblečení z příjemných materiálů.

 

Nechte si poradit od dermatologa

Časté svědění může výrazně zkomplikovat život, a proto byste měla co nejdříve kontaktovat dermatologa. Ten – na základě provedených testů – určí, co přesně je příčinou vašeho problému a doporučí vám, jak se s tím vypořádat. Včasnou návštěvou dermatologa předejdete riziku, že se svědění zhorší a přidají s k němu další projevy případné kožní nemoci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *