TĚHOTENSTVÍ A MANUÁLNÍ LYMFODRENÁŽ

JDE TĚHOTENSTVÍ DOHROMADY S MANUÁLNÍ LYMFODRENÁŽÍ?

Častou obavou žen je, zda mohou i během těhotenství chodit na lymfodrenáž. Ano, mohoumanuální lymfodrenáž je bezpečná pro matku i dítě. Lymfatický systém v našem těle je jednocestný – toxiny, které se během drenáže uvolní, jsou odváděné lymfatickým řečištěm rovnou do vylučovacích orgánů. Proto nemohou přijít do kontaktu s cirkulačními systémy dítěte a ovlivnit jeho zdravý vývoj. V jiném stavu je nejvhodnější celotělová lymfodrenáž. Když je žena v pokročilém stádiu těhotenství a nemůže si lehnout na břicho, tak se provádí na boku

 

Setkala jsem se s tím, že se někteří lékaři staví k manuálním lymfodrenážím během gravidity opatrně nebo odmítavě. Z vlastní zkušenosti ale vím, že to je nejčastěji způsobené nedostatkem informací. Bohužel je napsáno a přeloženo málo odborných prací na toto téma. V zahraničí se tato metoda vřele doporučuje proto, aby ženy předešly nepříjemným těhotenským otokům, které se mohou objevit. Snad budete mít štěstí na informované a přístupné gynekology, kteří jsou této metodě otevření.

 

Těm, kteří by se rádi dozvěděli o tématu více, doporučuji nastudovat vyjádření špičkových lymfologů, mají perfektní znalosti fyziologie lymfatického systému a bohaté zkušenosti. Nesetkala jsem se s žádným odborně podloženým argumentem, proč by provádění manuální drenáže během těhotenství nebo v období kojení nebylo vhodné.

 

Autor: Karla Součková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *