Stativ na mobil: fotky z mobilu, jako od profesionála

Obdivujete cizí instagram. Říkáte si, jak to ti lidi dělají? Jak se jim daří tak krásné fotky za každých světelných podmínek? Západ i východ slunce s dokonalou hloubkou ostrosti. A vaše fotografie západu slunce vypadají (v lepším případě) jako čmouha? Dost dobře je možné, že za všechno může stativ.

 

Ruka nestačí: obraz je třeba stabilizovat

I když si říkáte, že Parkinsonem ještě netrpíte a udržet pár sekund mobil bez hnutí pro vás není problém, dost dobře to nemusí být pravda. Mobil dokáže snímat i minimální a jemné otřesy. Zejména při focení za horších světelných podmínek (právě třeba ten západ nebo východ slunce), nebo třeba při focení detailů (jako jsou záběry na rostliny, loga firem, text.. atd.) potřebuje váš mobil delší expoziční čas. Pokud mu ho nedopřejete, nikdy vaše fotka nebude kvalitně ostrá.

 

Co je to stativ na mobil?

Dobře, teď už víte, že obraz pro kvalitní fotku je třeba stabilizovat. A že ideální variantou stabilizace není ani ruka, ani podložení knihou a dálkovým ovladačem. Lépe poslouží stativ na mobil. Co to ale vlastně je? Stativ na mobil je v podstatě úplně stejný, jako stativ na klasický fotoaparát, jen je svou velikostí a tvarem přizpůsoben na focení mobilním telefonem. Hlavní výhodou stativů na mobilní telefon je, že jsou nejčastěji opatřeny univerzálním „držákem“ nebo také „vaničkou“, která je schopná fixovat prakticky jakýkoliv mobilní telefon (nezáleží na typu, značce a velikosti). Jeden stativ tak můžete velmi dobře sdílet v rámci rodiny, přátel a nebo ho využívat nadále, i když si pořídíte nový telefon.

 

 

Jaké druhy stativů na mobil existují?

Variant stativů na mobil je celá řada. Nejrozmanitější druhy jsme objevili na eshopu několikanásobného finalisty soutěže eshop roku, webu www.promobily.cz. Stativy jsou (nečekaně) k prohlédnutí v sekci s názvem Stativy na mobil. Volit můžete mezi základními variantami, tedy těmi, které slouží opravdu jen jako stativ. Mobil do nich upevníte a fotíte například na samospoušť. Ale najdete zde i pokročilé (a profesionální stativy), které se připojují přes bluetooth, s dálkovými ovladači a dokonce jsme tu objevili i stativ se stabilizačním zařízením zvaným „gimbal“.

 

Který stativ bude nejlepší pro vás?

Doporučujeme nejprve si promyslet, k čemu budete stativ nejčastěji využívat. Pokud to bude na: focení na samospoušť, focení při kterém potřebujete stabilizovat obraz (zhoršené světelné podmínky, detaily atd.), natáčení videí při kterých není třeba s mobilem pohybovat, ale třeba také na video hovory a nebo jako stojánek na mobil při třeba sledování filmů a seriálů, zcela jistě vám bude stačit klasický stativ „trojnožka“. Potom už volte jen mezi designem a kvalitou provedení (plast, hliník, pevné nebo ohybatelné nožky stativu).

 

Chci točit profesionální videa a mít obraz jako z televize

Pokud ale chcete stativ používat pro točení profesionálně vypadajících videí, pak určitě uvažujte nad variantou stativu se stabilizačním zařízením (gimbalem). Tato technologie stabilizace je využívána i ve filmovém a reklamním průmyslu a způsobí, že obraz je stabilní (nijak se netřepe). A to dokonce i v případě že během natáčení jdete, běžíte, nebo třeba jedete na kolečkových bruslích nebo skateboardu. Tyto druhy stabilizačních tyčí jsou sice dražší, ale s velkou pravděpodobností i přežijí váš mobilní telefon a vy je budete moci používat dlouhé a dlouhé roky (třeba i v rámci celé rodiny nebo skupiny přátel) a je to investice, která je trvalá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *