Ovládá vás strach z řízení auta? Jak se ho zbavit?

Amoxofobie aneb panická hrůza z řízení dopravního prostředku. I s takovými problémy se někteří jedinci setkávají. Strach z řízení vzniká nejčastěji jako důsledek negativních zkušeností za volantem. Po vyvolání traumatu z dopravní nehody se může objevit nezdolná panika jedince, že má opět zasednout za volant.  

 

Fobie však nemusí vůbec souviset s negativní událostí. Někteří jedinci si vybudují obavy z řízení samovolně, v průběhu let. Navštíví autoškolu, dokonce dostanou řidičský průkaz, ale za volant si pak dlouho nesednou. Po nějaké době přijdou obavy ze zapomínání dovedností z autoškoly, následně se dostaví celkový strach z řízení, který může vyústit v blok.

 

Další případy amoxofobie se pojí se strachem z ostatních řidičů. Jedinec se obvykle bojí toho, že ho jiný cestující ohrozí. Panika se může pojit taky s nízkým sebevědomím. Strach, že daný člověk neřídí dobře a že na něj někdo zatroubí, může být tak velký, že zabrání dané osobě sednout za volant.

 

Jak se této fobie zbavit? Pokud jste se již rozhodli s problémem bojovat, jen do toho. Začínejte poklidně. Určitě hned napoprvé nevyjíždějte na rušnou silnici. Začněte v klidu, třeba na lesní cestě, kde máte jistotu, že se s jiným autem jen těžko potkáte. Na menších komunikacích se celkově snižuje šance potkat nervózního řidiče.

 

Vyplatí se nejezdit samostatně. Mějte s sebou trpělivou podporu, která ve chvílích nouze převezme řízení nebo vám bude jinak nápomocná.

 

Nesnažte se nic uspěchat. Boje s fobiemi obvykle není snadné vyhrát. Do ničeho se nenuťte, veškeré obavy vás nepřejdou přes noc. Pracujte se sebou pomalu a postupně. Stanovte si drobné cíle, které jste schopni splnit.

 

Pomoc odborníka se v této situaci opravdu vyplatí. Není nikdo lepší než specialista, který má v oboru zkušenosti. Určitě vás překvapí, jak vám obyčejný rozhovor s člověkem může pomoci. Vymluvíte se ze svých problémů a třeba hned přijdete na to, proč máte z řízení strach.

 

Co takhle vyzkoušet osobní koučink pod vedením zkušené specialistky? Navštivte stránky tvujosobnirozvoj.cz a dozvíte se o metodě víc. Koučink pomáhá řešit náročné životní situace jako duševní nestabilitu, nízkou sebedůvěru nebo i paniku z řízení. Svěřte se do rukou specialistky a naučte se žít svobodný a naplněný život.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *