Odrůdy bílého vína Rulandské šedé

Máte chuť na skleničku výtečného bílého vína? Vyzkoušejte oblíbenou odrůdu Rulandské šedé, které si určitě zamilujete hned po prvním ochutnání.

Odrůdy bílého vína Rulandské šedé

Pokud jste dostali chuť na skleničku vína a patříte mezi milovníky odrůd bílého vína, pak vsaďte na žádané Rulandské šedé. Je zkrátka takovou trefou do černého. Jeho obliba mezi milovníky vín neustále stoupá. Bílé víno odrůdy Rulandské šedé je typické svou zlatavou barvou s občas patrnými tóny do růžova nebo šeda. Potěší vás jeho plná a aromatická chuť. V jeho chuti se snoubí sladké a hořké citrusy, med a exotické ovoce. Ovocné tóny pak převažují spíše u mladších vín. Můžete se také setkat s názvem Pinot grigio nebo Pinot gris. Jedná se o drobné hrozny s bobulemi s šedomodrou slupkou.

Rulandské šedé a jeho historie

A jaká je historie této odrůdy? Kam až sahá? Rulandské šedé bývá považováno za mutaci odrůdy Rulandské modré. Stejně jako Rulandské modré také pochází z oblasti Burgundska. První zmínky o oblíbené odrůdě bílého vína Rulandské šedé jsou známé již z období středověku. Tato odrůda se pěstuje na celém světě, není tedy typická pouze pro nějakou oblast. Pod názvem Pinot gris je také známé ve své rodné Francii. Název Pinot gris vychází ze slova „pin“, což znamená šiška piniové borovice. Tvar hroznů Rulandského šedého je právě těmto šiškám podobný.

Párování odrůdy Rulandské šedé s jídly

Vychutnejte si vaše oblíbené jídlo v kombinaci s výtečným bílým vínem v podobě francouzského Pinot gris. A k jakému jídlu si toto víno ideálně dopřát? Jaké je nejvhodnější párování vína a jídla? Skvěle vám vychlazené Rulandské šedé bude chutnat třeba s drůbežím masem, ke kterému je nejvíce doporučováno. Hodí se i k vepřové panence. Na Rulandském šedém si také skvěle pochutnáte v kombinaci s jemnými a polotuhými sýry, plísňovými sýry nebo ovocem. Skvělé je také ke kořeněným jídlům.

Skvěle ladí i k různým druhům ryb. Pokud rádi holdujete sladkým dezertům a milujete i víno, pak tuto kombinaci jistě oceníte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *