Dámská kalhotová móda dříve a dnes

untitled-1Po celá staletí byl styl oblékání žen a mužů stejný. Obléknout si něco jiného, než schvalovaly tehdejší konvence, znamenalo v dřívější době přinejmenším mravní přestupek. Ženy měly za úkol zdůrazňovat úzký pas, nikoliv však boky. Dámské oblečení se drželo jedné linie, docházelo pouze k obměňování barev či materiálů. Ukazovat své křivky od pasu dolů nebylo zvykem. Ženám tedy náležely sukně či šaty, ať už byly někde na procházce nebo pracovaly pouze v domácnosti. Toto oblečení mělo své výhody taky, co se týče pracovních záležitostí. I když nadýchané sukně nebyly asi zrovna pohodlné, ženy jimi vyjadřovaly svou ženskost.

V době Americké války za nezávislost nebo za Napoleonských válek byly ženy povolávány do armády jako kuchařky nebo pečovatelky. Dlouhé sukně by byly překážkou, a tak se vláda rozhodla stvořit speciální ženské uniformy, které sice měly nohavice jako kalhoty, avšak boky žen byly zakryty volnou sukní, která byla přidělána ke kalhotám.

Až na přelomu devatenáctého a dvacátého století začaly skupiny žen přicházet s počátky feminismu. Bojovaly za to, aby byly s muži rovnocenné a měly stejná práva na práci i ostatní záležitosti. Spory o rovnost vyžadovaly i změny oblečení. Zásadní věcí bylo to, že sukně nahrazovaly kalhoty. Tak začala myšlenka žen v kalhotách. Zastávaly názor, že pokud se žena bude oblékat jako muž, tak se lépe dostane na jeho úroveň. Tyto protestantky byly zahnány do kouta, avšak nápad na dámské kalhoty se vznášel ve vzduchu stále.

Dámské kalhoty dělaly velký problém na počátku minulého století i u nás v České republice. To nám dokazuje například událost z roku 1909, kdy se dvě nádherné ženy, které byly modelkami, staly terčem nadávek a pokřiků. Po přehlídce, na níž ukazovaly to nejnovější oblečení pro ženy se procházely Prahou a pohoršení měšťané hnaly modelky ulicemi. Nakonec je naštěstí zachránili policisté.

Postupem času však světoví návrháři začali přicházet s trendem kalhot a nová móda se pomalu rodila. Nakonec kalhoty dokonce předčily sukně a tak je tomu i dnes. Sukně se nyní považují za spíše formálnější oděv.

Kalhoty postupem času samozřejmě taky měnily svůj tvar. Nejprve se nosily co nejvíce rozšířené, aby připomínaly dlouholetou tradici sukní. Poté je nahradily kalhoty do zvonu. Ty postupně střídaly retro džíny a nakonec přišly i legíny. Éra legín započala někdy před deseti lety v USA a u nás byly legíny ,,in‘‘ nejvíce v posledních pěti letech. Teď jsou nejnovějším trendem kalhoty džínového typu s dírami na kolenou.

Pokud už vybíráte zimní dámské oblečení, vybírejte kalhoty bez děr, k nimž se lépe budou hodit kozačky, které k zimě neodmyslitelně patří.

Pokud jste stále nevybraly ani žádné podzimní dámské oblečení, tak si pospěšte. Můžete se také zamyslet nad tím, jakému stylu dáváte přednost – ,,pánským‘‘ kalhotám a nebo sukním? A pokud vás tento článek zaujal, určitě navštivte blog.answear.cz, kde se dozvíte spoustu zajímavých informací nejen o módních trendech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *