Calvin Klein: Legendární osobnost módního průmyslu

Jen málokteré jméno je ve sféře módního návrhářství tak zvučné jako Calvin Klein. A protože k oblečení této značky již přičichli i Češi a je o ní stále větší zájem, není od věci si připomenout její příběh.

Calvin Klein se narodil 19. listopadu 1942 v New Yorku jako syn židovského emigranta maďarského původu. Ve světě módy se proslavil jako mistr minimalismu a nevšedních barevných kombinací. Do centra pozornosti ho však dostaly i jeho provokativní návrhy. Kupodivu se nejdříve nejednalo o dámské spodní prádlo, ale o džíny. Mezi milníky jeho kariéry bezesporu patří skandál ohledně fotek známé herečky Brooke Shields. Ta se na plakátech objevila v džínách značky Calvin Klein. Přesněji pouze v těchto džínách.

Zakladatelé společnosti - Calvin Klein a Barry Schwartz
Zakladatelé společnosti – Calvin Klein a Barry Schwartz

Calvin Klein k umění a designu přičichl na střední a vysoké škole, kterou však nedokončil. Poté přesedlal na Newyorský institut módy a technologií a po studiích pět let navrhoval oblečení pro newyorské obchody.

Co se týče firmy, tu Klein založil společně s přítelem Barrym Schwartzem. Během 70. a 80. let se specializovali na výrobu džínových oděvů a elastické spodní prádlo představili až v roce 1992. Tenkrát ho měla na sobě Kate Moss a způsobila pořádný rozruch. Ovšem v pozitivním slova smyslu, protože šlo o inovativní koncept.

Britská modelka Kate Moss
Britská modelka Kate Moss

Calvin Klein spodní prádlo patří k nejprodávanějším na celém světě a i u nás si získal spoustu skalních fanoušků. Zájem je také o módní kousky z dalších kategorií.

V současné době patří značka koncernu Phillips-VanHeusen. Calvin Klein své životní dílo prodal v roce 2005 za slušných 430 milionů dolarů. Na kolekcích CK se vždy podíleli významní designéři, jako například Italo Zucchelli, Jil Sander a Romeo Gigli a na tváři značky zase slavné osobnosti. K těm nejvýraznějším patřili Marky Mark, David Backham či Natalia Vodianova.

Chcete-li si po přečtení článku udělat radost originálním kouskem značky CK, poohlédněte se po něm na www.trenyrkarna.cz. V nabídce najdete i jiné značky a české spodní prádlo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *