Bolestivé koutky. Co je jejich příčinou?

Aktuální období je doslova rájem pro množství bakterií a virů, které odevšad útočí na naši imunitu. Té dává pořádně zabrat i zvýšený stres, se kterým se každý den setkáváme při plnění povinností v práci či v soukromí. A právě oslabená imunita je důvodem, proč jsme náchylnější ke spuštění nepříjemného zánětu v podobě bolestivých koutků rtů.

 

Pár informací úvodem: koutky jsou zánětlivé onemocnění rtů, odborně nazývané cheilitis angularis. Problém postihuje buď jeden, nebo dokonce oba koutky rtů. Častěji se s ním setkáme u dětí než u dospělých. Jeho vznik zapříčiňují bakterie nebo kvasinky, nejčastěji však jde o kombinaci obou faktorů. Přestože se tyto mikroorganismy běžně nacházejí na naší kůži či sliznicích, potíže se odstartují až po jejich přemnožení nebo když se dostanou do otevřené rány. Vlhké prostředí v ústech navíc podporuje vznik a rozvoj tohoto problému.

 

Nedostatek vitamínů

Přispět ke vzniku koutků může i nedostatek některých vitaminů skupiny B, konkrétně B2,5,7,9 a 12. Do určité míry může zhoršení stavu způsobit i nedostatek minerálů jako železo a zinek. I proto jsou koutky především problémem lidí bojujících s anémií nebo trávicími obtížemi, či chorobami trávicího traktu (jako je například Crohnova nemoc, kdy se do těla hůře vstřebávají některé zmíněné vitamíny).

Další skupinou lidí, u kterých se koutky objevují, jsou ti, kteří užívají antibiotika. Ale ne vždy, jejich vznik je samozřejmě individuální. Hovoříme spíše o pacientech, kteří musí antibiotika užívat během delšího období.

 

Nesprávná ústní hygiena

 Péči o chrup a ústa bychom rozhodně neměli podceňovat. I to je totiž jedna z příčin, která může přispět k progresi praskajících koutků. „Nedostatečnou ústní hygienou lze také přispět k častějšímu výskytu koutků, jelikož infekce pochází zejména z úst. Občas si lidé pletou zanícený koutek s herpes, což je však již virové onemocnění,” upozorňuje Ing. Adrián Doboly z biotechnologické společnosti Natures.

Projevy

Koutky vznikají v podobě zarudnutí a bolestivých skvrn na rozhraní sliznice úst a rtů. Charakterizuje je prasklinka, která se nachází uprostřed. Koutky mohou svědit, být pokryty žluto-hnědavým strupem, mokvat nebo dokonce začít krvácet. Jde o velmi nepříjemné projevy, které umí negativně zasáhnout do každodenního společenského fungování, zejména při konzumaci jídla a nápojů. Nemluvě o tom, že jsou projevem mnohem vážnějších, výše zmíněných procesů, které v těle probíhají.

 

Léčba

Základ léčby tvoří nanášení protikvasinkových a antibakteriálních mastí, které usnadňují hojení. Před samotným nanesením je důležité ranku nejdříve vydezinfikovat, například borovou vodou. V lékárně vám vhodně poradí, které další roztoky jsou k dezinfekci vhodné a které naopak ne.

 

Přírodní přípravky

Pokud upřednostňujete spíše přírodní přípravky, vhodný je beta glukan. „Beta glukan může pomoci imunitě k lepšímu hojení a beta glukanový gel je výborný při regeneraci poškozených tkání,” ozřejmuje Adrián Doboly, odborník na imunitu ze společnosti Natures. Gel je na rozdíl od jiných přípravků průhledný, diskrétně podporuje hojení a po jeho nanesení můžete bez obav vyrazit do ulic.

Dalším velmi dobrým pomocníkem z košíku babských receptů je propolisová tinktura, hojení urychluje i čajovníkový olej a aloe. Doporučuje se dokonce i potírání ran čerstvým česnekem, což však může být trochu problém, pokud se chystáte do práce nebo kamkoliv mezi lidi. Česnekový závan s sebou zřejmě nechcete nosit celý den.

Doplňovat by měly i vitaminy skupiny B, železo a zinek. Zda je budete tělu dodávat ve formě stravy, nebo výživových doplňků, je jen na vašem rozhodnutí. Samozřejmě, výživná a čerstvá strava je to nejlepší pro naše tělo, ale pokud potřebný přísun vitamínů nedokážete zajistit tímto způsobem, pak jsou výživové doplňky správnou volbou.

„Pokud by se koutky vyskytovaly často a jejich hojení trvalo nepřiměřeně dlouho, je vhodné navštívit lékaře, protože někdy bývají projevem jiných, závažnějších onemocnění,” upozorňuje
Ing. Adrián Doboly, odborník na imunitu.

 

Prevence

Kromě zásobování těla potřebnými minerály a vitamíny, aby bylo schopno bránit se zánětu, je důležité udělat i další preventivní opatření. Jelikož zdrojem infekce bývá zejména ústní dutina, základním předpokladem zamezení vzniku koutků je správná péče o ni. Zuby bychom si měli čistit minimálně 2x denně, ideálně zubní pastou, která neobsahuje sodium-lauryl-sulfát. Zdravou mikroflóru v ústech udržují například i probiotika na cucání. Jako prevenci lze používat i ochranné balzámy na rty s obsahem zinku. Pokud však žádné ze zmíněných postupů nezabírají, je nutná návštěva lékaře, který naordinuje léčbu přesně podle potřeb vašeho těla.

 

PR tip doporučeného produktu:


beta glucan GEL

 

Beta glucan Gel

145.00 Kč

Jemný Beta glucan Gel je dermatologicky testován, neparfémovaný a vhodný pro citlivou pokožku.  Vysoký obsah beta-1,3/1,6-D-glucanu svým působením na imunitní buňky kůže podporuje regeneraci pokožky a pozitivně působí na ochranu před jejím poškozením.

 

 

www.enatures.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *