Dron pro hasiče, pomoc kuchařkám v jídelnách i konec bloudění na úřadech – tyto projekty studentů „zlepší svět“
PRAHA, 6. KVĚTNA 2025 – Dron, který zachraňuje životy – v soutěži inovativních nápadů Samsung Solve for Tomorrow zvítězil projekt tří středoškoláků s názvem Mabelor. Speciální technologie, která usnadní terénní práci hasičům, by v budoucnu mohla pomáhat desítkám hasičských základen v Česku.
Michal, Radim a Eduard z Gymnázia Pardubice a brněnského Gymnázia Matyáše Lercha předvedli finálové porotě strhující prezentaci, v níž zahrnuli názory hasičů a funkční prototyp záchranného dronu. „Na začátku našeho projektu jsme na základě konzultací s hasiči z různých krajů zmapovali problémy, kterým hasiči v akci čelí, a vymysleli technologii, která je na rozdíl od dosud dostupných přístrojů řeší. Zjistili jsme například, že hasiči často bojují s obtížnou dekontaminací použitých dronů. Připravili jsme tedy dron s chytrým pláštěm pro snadné omývání a opakovatelné použití i v zamořených oblastech. Dron je voděodolný, má zabudovaný GPS modul a řídí jej autopilot s umělou inteligencí, který umožňuje jeho použití i bez přítomnosti proškoleného personálu. Hasičům může poskytnout cenné informace o stavu rozsáhlých oblastí, monitoruje koncentraci plynů v ovzduší a detekuje ohniska požáru. Do budoucna by toto vše mohl sám zjišťovat ještě dřív, než záchranné složky dorazí na místo. To vše může optimalizovat rozložení sil, prostředků a zvyšovat efektivitu zásahu,“ popsali autoři vítězného projektu Mabelor, kteří si z finále soutěže odnesli i Cenu publika.
Druhou příčku obsadili studenti Střední školy technické a ekonomické v Brně. Jejich aplikace s umělou inteligencí Chytrý Jídelníček bojuje proti plýtvání jídlem a podporuje kvalitnější stravování v závodních jídelnách, kuchařům pomáhá sestavovat měsíční menu a strávníkům umožňuje podílet se na jeho skladbě. „Už nyní jsme dohodnuti s kuchařkami v naší škole, že od nového školního roku projekt vyzkoušíme v praxi. Kuchařky byly nadšené, jelikož běžně nad plánováním jídelníčku pro celou školu tráví hodiny svého volného času a vždy je mrzí, když vidí hodně zbytků. Tomu chceme zabránit,“ poukázal čtyřčlenný tým ve svém finálovém vystoupení.
Třetí oceněný tým FindFlow studentů ze Střední průmyslové školy elektrotechniky a informatiky v Ostravě zabodoval s nápadem na orientační systém ve velkých budovách a opět čerpal z vlastních zkušeností. „Naše škola má osm pater a nováčci nebo návštěvy mají problémy se zde vyznat. Nápad na orientační systém navíc podnítila příhoda babičky jednoho z nás, která bloudila po nemocnici. Vymysleli jsme proto mobilní aplikaci pro navigaci v interiéru, která je platná pro různé budovy – školy, galerie, nemocnice, obchodní centra. Už nyní jednáme s několika velkými firmami, které aplikace zajímá i vzhledem ke koordinaci pracovníků, na únikové plány při evakuaci a podobně,“ přiblížil bronzový tým.
Do 4. ročníku vzdělávacího programu pro mladé Čechy a Slováky se na podzim přihlásilo 230 studentů, kteří tvořili 103 týmů. Všichni měli svůj unikátní nápad na projekt, jak díky technologiím zlepšit život větší skupině lidí. V programu Samsung Solve for Tomorrow se naučili metodiku Design Thinking, zaměřenou na naplnění potřeb cílové skupiny, a podle ní s podporou mentorů svůj projekt rozvíjeli.
Po půl roce se ve finále představila desítka nejlepších. O vítězi rozhodla odborná porota složená z vedení společnosti Samsung a vzdělávací organizace Junior Achievement (JA Czech) na základě živých prezentací 24. dubna. „Každý rok sledujeme obrovský kvalitativní posun ve zpracování projektů a jistě je to zásluha i našich mentorů, kteří jsou účastníkům k dispozici. Letos jsme měli přímo téma zasvěcené umělé inteligenci a zajímalo nás, jak se k AI mladí lidé postaví. Odpověď zní různě – někomu umělá inteligence pomáhala v definici problému, jiní ji využili přímo jako nástroj k jeho řešení. Nic z toho nebylo špatně, naopak se ukázalo, že spektrum možností, jak umělou inteligenci využít pro rozvoj společnosti, je obrovské,“ uvedl za realizátory Martin Smrž, ředitel JA Czech.
Tři nejlépe umístěné týmy byly oceněny tablety, sluchátky a chytrými hodinkami. Tím však podpora mladých inovátorů nekončí. Všichni finalisté se mohou i nadále spolehnout na pomoc pracovníků Samsungu při dalším rozvoji svých projektů, získali nové kontakty nebo pozvánku na letní alumni kemp pro absolventy programů. „Program Samsung Solve for Tomorrow vznikl v Americe v roce 2010, od té doby se rozšířil do 68 zemí a oslovil přes tři miliony studentů. V Česku a na Slovensku jsme letos uzavřeli čtvrtý ročník a jsme potěšeni, jak zájem studentů o podobné aktivity v rámci neformálního vzdělávání rapidně roste. Díky nové spolupráci s Mezinárodním olympijským výborem se letošní úspěšné týmy utkají s dalšími reprezentanty z evropských zemí o deset míst globálních ambasadorů programu, kteří se zúčastní zimních olympijských her v Miláně a Cortině 2026. Už nyní také mohu potvrdit, že s novým školním rokem otevřeme příležitost pro další studenty středních škol ve věku 15-19 let, kteří se budou moci hlásit online do pátého ročníku programu,“ uzavřela Zuzana Mravík Zelenická, manažerka CSR programů společnosti Samsung, která globální soutěž v tuzemsku iniciuje.
TAB. 1: VÍTĚZOVÉ PROGRAMU SOLVE FOR TOMORROW 2024/25 a jejich projekty
- tým MABELOR, Gymnázium Pardubice a Gymnázium Matyáše Lercha v Brně: jednotky hasičů trpí nedostatkem speciálních dronů a proškoleného personálu, řešením je kompaktní dekontaminovatelný dron s AI kopilotem a senzory ovzduší.
- tým CHYTRÝ JÍDELNÍČEK, Střední škola technická a ekonomická Brno, Olomoucká: aplikace pro jídelny a strávníky, která za pomocí AI algoritmů pomáhá zlepšovat stravování díky zpětné vazbě.
- tým FINDFLOW, Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky, Ostrava: systém Bluetooth beaconů a k nim dostupná mobilní aplikace pro lepší orientaci a navigaci v budovách.