Badminton je nyní v módě!

Po éře velmi populárního tenisu následovala éra squashe i ten dnes není již tak populární jako před lety. Pomalu ho nahrazuje badminton.

Pokud jste nabyli dojmu, že badminton je jen takové “pinkáníčko” vyvedeme Vás z omylu. Badminton je jeden z nejrychlejších raketových sportů. Hráč musí mít výborný postřeh a skvělou kondici. Během jediného zápasu často naběhá až několik kilometrů. Rychlost míčku přesahuje často rychlost 300 km/h . Neoficiální světový rekord rychlosti míčku při smeči drží Číňan Fu Haifeng, který zasmečoval rychlostí 322 km/h, ve dvouhře je držitelem tohoto rekordu Indonésan Taufik Hidayat s rychostí míčku 305 km/h.

Badminton_Mixed_Doubles_Medal_Matches_-_Denmark_v_Indonesia_Full_Replay_th

Historie

poonaBadminton patří mezi nejstarší sporty na světě – první doložené záznamy o tomto sportu pocházejí z Číny ze 7. století, kdy Číňané provozovali hru zvanou Di-Dčijan-Dsi. Dějiny moderního badmintonu se začaly psát hrou nazývanou jako poona, pojmenovanou podle Indického města Puna, kde jej okolo roku 1850 „objevili“ britští vojáci. Ti hru přivezli do Anglie, kde o deset let později, v roce 1850 získala své současné jméno. Roku 1992 se badminton stal olympijským sportem.

Míček

Ve vrcholném badmintonu se hraje péřovým míčkem složeným ze 16 speciálních husích brk – tzv. letek ze tří až čtyř hus. V rekreačním badmintonu se více vyplatí hrát plastovými míčky – mají mnohem delší životnost, vyrábějí se v různých variantách ať co se týče barvy, tak se dají rozdělovat i dle rychlosti letu.

uni-sport.cz

I badmintonové míčky prošly během let mnoha změnami – ať už v počtu letek, barvách či materiálu hlavy míčku. Výše naleznete fotografie míčků z průběhu 19. století.

Raketa

Stejně jako široká škála míčků existuje i mnoho variant raket. Raketu můžete pořídit již od 50 Kč/kus v Tescu, což ale opravdu nedoporučujeme, ovšem najdou se i tací jedinci, co touto raketou poměrně úspěšně hrají a neměnili by. Standartní slušnou raketu pořídíte již kolem 1 000 Kč na výběr máte z různých barevných variant a zvolit si raketu můžete i dle Vašeho herního stylu – ať už útočnou, taktickou či univerzální. Rozdíly nalezneme také v hmotnosti, vyváženosti a materiálu raket.

 

Zjednodušená pravidla

Zde Vám přinášíme zjednodušená pravidla badmintonu, vydané jednu z předních značek vybavení na badminton VICTOR.

Show_picture

Pokud Vám badminton nezaujme, můžete pro rakety najít i praktické využití třeba jako sušák na houby 🙂

http://pavelbenes.blogspot.cz/
http://pavelbenes.blogspot.cz/

 

Autor: Bc. Michaela Alexandra Drtinová

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *