Podvodné emaily se šíří internetem

Jestliže máte e-mailovou schránku, pak jste se se Spamem určitě setkali. Stačí, že se vaše nová e-mailová adresa jen někde mihne webem (stačí ji často jen uvést například do diskuze pod článkem), roboti skenující Internet ji zanedlouho uloží do svých databází a už máte zaděláno na problémy.

Každý z nás ví, že internetem se šíří spousta virů, podvodných emailů, spamů. Ale každý z nás čas od času naletí – stáhne nějaký ten vir, nebo zaplatí částku uvedenou v podvodném emailu.

“Provozovat spamming znamená zaplavovat Internet mnoha exempláři jedné a téže zprávy, ve snaze vnutit ji lidem, kteří by jinak takovouto zprávu přijmout vůbec nechtěli. Většina spamů jsou obchodně zaměřené nabídky, často jde o nabídky pochybných produktů, o podvodné nabídky postupů na rychlé zbohatnutí, či o nabídky pololegálních služeb. Odesilatele přijde rozeslání takovýchto zpráv velmi lacino – většinu nákladů totiž platí příjemci a poskytovatelé přenosových služeb, a ne odesílatel.”

Podle http://spam.abuse.net

Znaky Spamu

Spam jde na první pohled většinou poznat podle několika charakteristických znaků jež se pokusím trochu objasnit.

neznámá adresa: z 90% vám nevyžádaná pošta přijde právě z adresy, kterou neznáte. Nejčastěji je také samotná adresa z nějakého free mailového serveru jako jsou yahoo.com nebo třeba hotmail.com. Samotná adresa má také často nesmyslné tvary jako hrfgt@hotmail.com, trkies@ayhoo.com a pokud byste se pokusili na ní odpovědět tak neuspějete, neboť jsou falešné. Rozesílatel totiž nikdy nechce být vypátrán a tudíž e-maily odesílá z hacknutých PC, a nebo ze špatně zabezpečených serverů.

předmět: Ten je u Spamu většinou zvýrazněn a už sám o sobě uvádí, že je jedná o mimořádnou akční nabídku apod. Bývá také z 90% v angličtině.

obsah: Takový Spam má v sobě také často informaci, že se o nevyžádanou poštu nejedná a že celá operace je zcela legální. Na konci takovýchto mailů je ve většině případů také uveden odkaz, jež vás má z jejich adresáře pro odesílání Spamu vyjmout. Avšak ten slouží hlavně jen jako potvrzení o tom, že je vaše schránka pořád aktivní a že právě na ní má smysl Spam posílat.

Podle http://pctuning.tyden.cz/

Denně nám do redakce Světem Módy přijde několik desítek spamů. Dnes jsem pro Vás vybrala jeden, který mě opravdu zaujal drzostí autora.

Znění spamu je následující:

Vážený zákazníku,

Jsme velmi rádi, že jste vyuziváli produktu z naší banky.
Dovolujéme Vás upozornit, že k 25.04.2014 dlužné částky na osobní účet ve vysi #4669283487662474 8338.41 Kč. Nabízíme vám dobrovolně uhradit pohledávku v plné výši do 18.05.2014.

Dobrovolné uhrazeni pohledávky a dodrženi smlouvy #6763120525406704E umožňuje Vám:
1) Dodržet pozitivní úvěrovou historii
2) Vyhnout se soudním sporům, placení poplatků a jiných soudních nákladů.

V případě prodlení uhrady pohledávky 8338.41 Kč v souladu s platnými právními předpisy, jsme oprávněni zahájit právní sankci na základe pohledávky.

Kopie smlouvy a platební údaje jsou připojeny k tomuto dopisu jako soubor “smlouva_6763120525406704E.zip”

S pozdravem,
Vedoucí odboru vymahani pohledávek
Andrea Rodova
+420 607 698 729

 

Tento exemplář nám přišel na několik našich firemních emailů tudíž můžu porovnat rozdíl – vždy se emaily lišili částkou, číslem účtu a změnila se i osoba “vymahatelky” . Email byl vždy odeslán z jiné adresy – těmi adresami jsou: debt@pivobakalar.cz, debt@moraviatisk.cz, debt@zoufalirybari.cz, debt@reptile.cz, debt@bytovytextil-rafail.cz

Přílohou tohoto spamového emailu je zazipovaný .exe soubor, který obsahuje virus – takže neotvírat 😉

Znaky spamu v tomto emailu :

  • absence diakritiky
  • absence instituce, u které je údajná pohledávka vedena
  • pofidérní číslo účtu
  • ačkoli v emailu vystupuje vymahatelka “za banku”, odesílatelem jsou společnosti/instituce, které očividně nemají předmětem podnikání půjčování peněz

A proč někteří lidé otevřou přílohu i přes zjevné znaky spamu? Autor tohoto spamu útočí na lidskou bezbrannost a zvědavost. Vyhrožuje nám soudem, pokud částku nezaplatíme, ale v těle emailu nepíše – komu máme zaplatit, jak, proč a za co – většina lidí je zvědavá, co za “smlouvu” se v příloze nachází a tak ji jednoduše otevřou.

A závěrem? Zjevné spamy neotevírat a ani na ně nereagovat. A já být na místě firem, ze kterých email přišel, zvažovala bych žalobu 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *